Chiny/ Najszybszy robot humanoidalny na świecie biegnie z prędkością 12 km na godz.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z chińskiej firmy Robot Era zademonstrowali nowego humanoidalnego robota, który może osiągnąć prędkością do 12 km na godz., co czyni go najszybszą taką maszyną na świecie – poinformował w piątek portal Live Science. By osiągnąć taką szybkość robot został wyposażony w specjalne buty.

STAR1 to dwunożny robot mierzący 171 cm wysokości i ważący 65 kg. Został on zaprojektowany, aby móc sobie radzić w trudnym terenie.

Chińczycy zaprezentowali jego możliwości podczas wyścigu na pustyni Gobi. Do zawodów stanęły dwa roboty, ale jeden z nich miał włożone buty sportowe, dzięki którym pobiegł szybciej. Poruszał się on po różnych nawierzchniach, w tym po żwirze i drodze utwardzonej, utrzymując maksymalna prędkość 3,6 metra na sekundę przez 34 minuty.

STAR1 pobił rekord ustanowiony w marcu 2024 r. przez innego humanoidalnego, chińskiego robota H1 firmy Unitree, który osiągnął prędkość 3,3 metra na sekundę. Jak zauważa portal Lice Science, choć STAR 1 korzystał z obuwia, to H1 z punktu widzenia technicznego nie biegł ani nie truchtał, gdyż jego stopy nie odrywały się jednocześnie od podłoża podczas przemieszczania się.

STAR1 to tylko jeden z wielu humanoidalnych robotów, które w ostatnich miesiącach zostały zaprezentowane przez firmy na całym świecie. Należą do nich robot Figure 01 stworzony przez OpenAI, który potrafi zaparzyć kawę, robiący przysiady robot Optimus Gen-2 firmy Tesla czy dźwigający ciężary nowy Atlas firmy Boston Dynamics. (PAP)

mzb/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Pod fundamentami średniowiecznego zamku znaleziono fragmenty islamskiego domostwa

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Czytelnicy wolą wiersze pisane przez AI niż przez Szekspira i Plath; są bardziej zrozumiałe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera