Historia i kultura

MKiDN: Poznaj dziedzictwo archeologiczne wybrzeża Morza Bałtyckiego – ostatni tom serii „Ostbalticum”

Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Losy zabytków archeologicznych przewiezionych podczas II wojny ze zbiorów łotewskich do Poznania opisuje ostatni tom serii „Ostbalticum” – międzynarodowego projektu badawczego MKiDN i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Promocja publikacji odbyła się na Wydziale Historii UW - podał resort.

Jak poinformowało w czwartek na swojej stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w promocji publikacji pt. "Aestiorum Hereditas IV Ostbalticum. Lingua archaeologica" wzięli udział: sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska, ambasador Republiki Łotwy w Polsce Jurij Poikans, attache ds. kultury Republiki Litwy w Polsce Ana Kocegarova-Maj i dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie dr Wojciech Brzeziński.

"Pod nazwą +Ostbalticum+, oprócz geograficznej krainy, kryje się idea odtworzenia rozproszonego lub utraconego w wyniku II wojny światowej dziedzictwa archeologicznego rejonu południowo-wschodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Efekty międzynarodowej współpracy oraz archiwalnych badań publikowane były cyklicznie, stanowiąc nieocenione źródło wiedzy na temat europejskiego dziedzictwa archeologicznego tego obszaru. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako jeden z inicjatorów projektu od samego początku wspierało zarówno badania, jak i powstającą w jego ramach serię wydawniczą" – powiedziała Żelazowska.

Podziękowała również wszystkim badaczom i instytucjom zaangażowanym w powstanie wszystkich czterech tomów serii "Ostbalticum". "Ta międzynarodowa współpraca pokazała jak ważna jest pamięć i dbałość o wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe" – podkreśliła sekretarz stanu w MKiDN.

Międzynarodowy projekt badawczy pt. "Ostbalticum", jak przypomniał resort, jest realizowany od 2006 r. Pierwszy tom powstającej w jego ramach serii wydawniczej ukazał się w 2008 r. Zaprezentowano w nim ocalałe po II wojnie pozostałości ksiąg inwentarzowych Prussia-Museum w Królewcu, a także przybliżono powojenne dzieje zachowanych zbiorów muzealnych, znajdujących się obecnie w Berlinie i Królewcu.

Następny tom serii ukazał się w 2011 r. i prezentował przechowywane w Narodowym Muzeum Historii Łotwy archiwum Feliksa Jakobsona ponad 2 tys. fiszek z materiałami archeologicznymi z obszarów współczesnej Polski, Rosji, Litwy i Białorusi, z których większość nigdy wcześniej nie była publikowana.

Trzeci tom, wydany w 2016 r., przybliżył czytelnikom postać Michała Eustachego Brensztejna i jego niezwykły dorobek naukowy w postaci "Inwentarza archeologicznego guberni kowieńskiej". Przechowywane w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie materiały archiwalne zawierają informacje o ponad 900 stanowiskach z obszaru współczesnej Litwy i Białorusi.

Ostatni, czwarty tom serii pt. "Aestiorum Hereditas IV Ostbalticum. Lingua archaeologica" pod redakcją Anny Bitner-Wróblewskiej, Tomasza Nowakiewicza i Aleksandry Rzeszotarskiej-Nowakiewicz łączy wątki z poprzednich edycji. "Czytelnik może zapoznać się z losami zabytków archeologicznych przewiezionych podczas II wojny światowej ze zbiorów łotewskich do Poznania, gdzie pozostają do dziś. Udostępniono w nim także dorobek naukowy Heleny Cehak-Hołubowiczowej i Włodzimierza Hołubowicza oraz dzienniki badań archeologicznych Tadeusza Dowgirda z końca XIX w." - dodano na stronie resortu. (PAP)

Nauka w Polsce

akn/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera