Sześć białek ma związek ze stanem przedrzucawkowym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niebezpieczne powikłanie ciąży ma związek z poziomami sześciu białek, co mogłoby znaleźć zastosowanie we wczesnej diagnostyce - informuje „ACS' Journal of Proteome Research“.

Stan przedrzucawkowy to zagrażające życiu powikłanie ciąży. Głównym objawem jest wysokie ciśnienie krwi matki, a poważne przypadki mogą prowadzić do niewydolności narządów matki, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a nawet śmierci matki lub dziecka.

Stan przedrzucawkowy przed 34. tygodniem ciąży wiąże się z większym ryzykiem poważnych skutków, szczególnie dla dziecka. Ponieważ przyczyny wczesnego stanu przedrzucawkowego nie są jeszcze dokładnie znane, trudno go przewidzieć, zapobiegać i diagnozować.

Dlatego Jing Li i współpracownicy z Qingdao University w Shandong (Chiny) postanowili scharakteryzować obecne w tkance łożyska białka, które mogą dać wskazówki dotyczące przyczyny wczesnego stanu przedrzucawkowego i służyć jako cele wczesnego wykrywania lub leczenia.

Naukowcy pobrali próbki tkanek łożyska od 30 kobiet w ciąży, z których połowa miała wczesną fazę stanu przedrzucawkowego (u drugiej połowy ciąża przebiegała normalnie).

Do badań przesiewowych fragmentów molekularnych w każdej próbce wykorzystana została spektrometria masowa, po czym program komputerowy dopasował fragmenty do odpowiednich białek.

Jak się okazało, w przypadku 59 białek obecnych w próbkach tkanki łożyska w stanie przedrzucawkowym ich poziom był znacząco różny (niższy bądź wyższy) w porównaniu do próbek tkanki zdrowego łożyska. Wyniki opisano w "ACS' Journal of Proteome Research".

Naukowcy wybrali 16 z tych białek, aby zbadać je inną, bardziej czułą metodą spektrometrii masowej, która dokładniej mierzyła ilości każdego białka. Spośród tych 16 białek, sześć było obecnych w statystycznie różnych ilościach w różnych grupach próbek tkanek.

Tkanka łożyska w stanie przedrzucawkowym miała wyższe poziomy transportera monokarboksylanów (MCT4), białka alfa podobnego do ERO1 i papalyzyny-2 (pappalysin-2). Białka te biorą udział w syntezie białek i regulacji hormonów wzrostu.

Jeśli chodzi o niższe od typowych poziomy, w stanie przedrzucawkowym tkanka łożyska zawierała niższe poziomy desminy, kaldesmonu i keratyny 18. Białka te odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o powiększenie serca, przepływ krwi w komórkach mięśniowych łożyska, sygnalizację estrogenową czy stan zdrowia komórek w wyściółce macicy.

Ogółem wyniki sugerują, że powikłania sercowo-naczyniowe lub cykl estrogenowy mogą być powiązane z rozwojem wczesnego stanu przedrzucawkowego. Jak uważają autorzy, potrzebne są dalsze badania, ale zidentyfikowanie tych sześciu białek stanowi obiecujący pierwszy krok w kierunku lepszego wykrywania i leczenia zagrażającego życiu stanu.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

  • Fot. Adobe Stock

    Enzym, który mógłby zwalczać otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera