Trwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania – poinformował poznański magistrat. Do końca października m.in. mieszkańcy miasta, studenci i przedstawiciele firm mogą wyrazić swoje zdanie.
Urząd Miasta Poznania przypomniał, że obecnie obowiązujący dokument powstał w 2006 r., dlatego Miasto, wspólnie z Kolegium Rektorów Miasta Poznania, zdecydowało o podjęciu prac nad jego aktualizacją.
Zastępca prezydenta miasta Mariusz Wiśniewski podkreślił, że „akademickość Poznania zależy nie tylko od uczelni i jednostek naukowych, ale także od Miasta, które dba o jakość życia mieszkających tu osób”.
Dodał, że „tworzenie nowej strategii sprzyja integracji społeczności akademickiej i naukowej Poznania z szeroko pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym. To podstawa do rozwoju Poznania jako ośrodka akademickiego i naukowego”.
Magistrat wskazał, że istotnym etapem prac są konsultacje społeczne, które realizowane są przede wszystkim online. Ich celem jest pozyskanie opinii, propozycji i uwag poszczególnych grup - w zakresie wypracowania założeń, celów i propozycji działań do aktualizacji strategii.
Konsultacje prowadzone będą do 31 października br. Opinie, propozycje i uwagi będą zbierane m.in. w formie ankiety elektronicznej adresowanej do poszczególnych grup, w tym: do osób mieszkających w Poznaniu, osób studiujących na poznańskich uczelniach, doktorantów z poznańskich uczelni i instytucji naukowych, pracowników administracyjnych i naukowych poznańskich uczelni i instytucji naukowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych czy do przedstawicieli firm działających na terenie Poznania.
Szczegóły dotyczące konsultacji znajdują się m.in. na stronie: poznan.pl/konsultujemy. Informacji na ten temat udziela również Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, mail: rmwm@um.poznan.pl, tel. 61 878 56 95.
Raport z konsultacji społecznych zostanie opublikowany w ciągu 30 dni od ich zakończenia na stronie internetowej.
Magistrat zaznaczył, że społeczność akademicka i naukowa to niezwykle ważna grupa mieszkańców miasta. „W Poznaniu na 24 uczelniach uczy się ponad 101 tysięcy studentów. To nie tylko konsumenci czy pracownicy, ale także osoby prowadzące swój własny biznes, usługodawcy, animatorzy życia kulturalnego i społecznego, aktywiści, młodzi ludzie zaangażowani w wolontariat” - wskazano.
Urząd Miasta Poznania zaznaczył ponadto, że poznańskie uczelnie należą do największych pracodawców w regionie; mają wpływ na rozwój przedsiębiorczości, wpływają na poziom kapitału ludzkiego, a potencjał wykształconej na nich kadry przyciąga inwestorów.
Magistrat podał, że w stolicy Wielkopolski działa również blisko 40 placówek naukowo-badawczych, inicjujących kontakty międzynarodowe na całym świecie.(PAP)
ajw/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.