Uczelnie i instytucje

M. Gdula: IDEAS NCBR ma się przekształcić ze spółki w instytut badawczy

27.06.2024. Wiceminister Nauki Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada
27.06.2024. Wiceminister Nauki Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada

Wiceminister nauki Maciej Gdula zapowiedział w czwartek, że IDEAS NCBR ma się przekształcić ze spółki w instytut badawczy. Dodał, że ma on pełnić ważną rolę w badaniach nad sztuczną inteligencją.

"Będzie to jedna z ważnych instytucji, bo ma się przekształcić ze spółki w instytucję naukową - instytut badawczy, który będzie dokonywał badań podstawowych, które są niezwykle istotne" - podkreślił Gdula. Odpowiedział w ten sposób posłom PiS, którzy zarzucili resortowi nauki "zburzenie jednej z pereł polskiej nauki" - IDEAS NCBR, gdzie prace nad sztuczną inteligencją prowadził prof. Piotr Sankowski.

Był on pomysłodawcą utworzonego w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju IDEAS NCBR, a także - do końca czerwca br. - pierwszym prezesem tej spółki. W wyniku konkursu nowym prezesem ośrodka został w końcu września Grzegorz Borowik.

Pod koniec września Sankowski ogłosił, że 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej. W reakcji na te informacje z zasiadania w radzie naukowej spółki zrezygnowało kilkoro jej członków, a odejście z instytutu rozważa kilku liderów grup badawczych. O powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR w listach otwartych do premiera i ministra nauki pytali laureaci grantów ERC oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce.

Wiceminister Gdula po raz kolejny zapewnił w czwartek, że w IDEAS NCBR "nic strasznego się nie wydarzyło", a zmiana na stanowisku prezesa dokonała się zgodnie ze statutem spółki.

Powstanie nowego instytutu badawczego, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i minister nauki Dariusz Wieczorek. Instytut miałby zacząć działalność od 1 stycznia 2025 r. Tworzeniem tej jednostki ma się zająć właśnie prof. Piotr Sankowski.

Nowa jednostka miałaby powstać we współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), resortów: nauki, obrony i cyfryzacji oraz części polskich uczelni. Szef resortu nauki zaś zobowiązał się zaś do końca roku przygotować wszystkie rozwiązania formalno-prawne, to jest kwestię udziałów, kapitału, organów spółki.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera