Łódź/ Nie żyje b. rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Lewiński

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W środę zmarł prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński - rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w latach 2002–2008, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i endokrynologii, badacz, wykładowca, wychowawca wielu pokoleń lekarzy i b. konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii.

O śmierci byłego rektora poinformował w środę Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Krzysztof Lewiński (1953-2024) w 1978 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. W 1981 r. uzyskał stopień doktora, habilitował się w 1986 roku, a w 1992 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Profesor specjalizował się w dziedzinie chorób wewnętrznych i endokrynologii. Od 1978 r. był zawodowo związany z Instytutem Endokrynologii Akademii Medycznej w Łodzi, następnie z Zakładem Endokrynologii Doświadczalnej i Diagnostyki Hormonalnej, obejmując w nim w 1984 r. kierownictwo Samodzielnej Pracowni Tyreologii. W latach 1994–2003 kierował Zakładem Tyreologii.

W latach 1997-2000 był dyrektorem Departamentu Nauki i Kształcenia w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej.

W 1997 r. został kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; został też powołany na profesora nadzwyczajnego w ICZMP i przewodniczącego rady naukowej tej placówki.

W 2002 r. objął stanowisko rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i pełnił tę funkcję do 2008 r. Był też członkiem senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w latach 2020–2024.

Profesor Lewiński kierował Polskim Towarzystwem Endokrynologicznym w latach 1993–1999; był też szefem międzynarodowych towarzystw endokrynologicznych i redaktorem naczelnym "Endokrynologii Polskiej", a także konsultantem krajowym w dziedzinie endokrynologii.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

Nauka w Polsce

agm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP wręczyła Polsko-Francuską Nagrodę Naukową

  • Źródło: Narodowe Centrum Nauki

    Kraków/ Badacze UJ i UW nagrodzeni przez Narodowe Centrum Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera