Uczelnie i instytucje

Prof. Janusz Piekarski nowym rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Łódź, 29.03.2022. Prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski. PAP/Roman Zawistowski
Łódź, 29.03.2022. Prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski. PAP/Roman Zawistowski

Prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski został wybrany w poniedziałek na nowego rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dotychczas pełnił funkcje prorektora ds. organizacyjnych i studenckich oraz pierwszego zastępcy ustępującego rektora, prof. Radzisława Kordka.

Prof. Piekarski był jedynym kandydatem zgłoszonym w wyborach na rektora łódzkiej uczelni medycznej w kadencji 2024-2028. W poniedziałkowym głosowaniu elektorów otrzymał 353 spośród 384 ważnych głosów.

Na stanowisku rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 1 września zastąpi prof. Radzisława Kordka, który pełnił tę funkcję od 2016 roku.

Rektor elekt zapowiedział, że z dużym zaangażowaniem będzie kontynuował misję rozwoju uczelni.

"Dziękuję za ten wybór. Patrząc na wyniki jest to przejaw olbrzymiego kredytu zaufania i jednocześnie recenzja naszej pracy, którą wykonaliśmy w ciągu ostatnich lat. Recenzja pracy władz uczelni, osób zaangażowanych w pracę administracyjną, wielu nauczycieli akademickich, dyrekcji szpitali akademickich. (…) Ten wynik to ukłon w kierunku poprzedniego składu, w którym również miałem przyjemność i zaszczyt pracować" – powiedział po wyborze na rektora prof. Piekarski.

Prof. Piekarski ma 55 lat. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Łodzi. Uzyskał specjalizacje w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej. Odbył staże naukowe w Europejskim Instytucie Onkologii w Mediolanie i w Glasgow Royal Infirmary. Jest autorem i współautorem artykułów, rozdziałów i monografii, a także współautorem polskich zaleceń dotyczących leczenia chorych na nowotwory złośliwe i łagodne piersi oraz skóry. Pracował jako tłumacz literatury medycznej, w tym jako redaktor polskich wydań czasopism medycznych. Od 2021 r. jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W łódzkiej uczelni w dwóch ostatnich kadencjach pełnił funkcje prorektora ds. organizacyjnych i studenckich oraz pierwszego zastępcy rektora, a wcześniej prodziekana do spraw nauki Wydziału Lekarskiego. Jego pasją jest sport, m.in. biegi ekstremalne.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera