Sztuczna inteligencja badając oczy, oceni ryzyko chorób serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy opracowali system sztucznej inteligencji (SI), który sprawnie ocena ryzyko zaburzeń serca. Na podstawie zdjęć dna oka SI określa poziom hemoglobiny glikowanej w organizmie. Ten marker wskazuje na ryzyko nie tylko cukrzycy, ale także schorzeń sercowo-naczyniowych.

Międzynarodowy zespół kierowany przez ekspertów z Penn Presbyterian Medical Center mówi o „nowej erze”, w której sztuczna inteligencja pomaga w utrzymaniu zdrowia całego organizmu, zaglądając do niego przez oczy.

„Wykorzystując sztuczną inteligencję do analizy obrazów siatkówki w celu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, staramy się wypełnić istotną lukę w wczesnym wykrywaniu chorób. Ta metoda nie tylko zwiększa naszą zdolność do identyfikacji osób zagrożonych, ale również daje nadzieję na zmianę sposobu, w jaki zarządzamy chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca. Skupiając się na praktycznych zastosowaniach tej technologii, dążymy do bardziej spersonalizowanych i profilaktycznych rozwiązań w ochronie zdrowia” – wyjaśnia prof. Lama Al-Aswad kierujący badaniem opisanym na łamach „Asia-Pacific Journal of Ophthalmology”.

„Nasza współpraca odzwierciedla głębokie zaangażowanie w rozwój opieki zdrowotnej dokonywany poprzez innowacyjne zastosowania sztucznej inteligencji. Łącząc nasze doświadczenie, torujemy drogę do znaczących usprawnień w opiece nad pacjentami i w ogólnym zarządzaniu długoterminowymi wyzwaniami zdrowotnymi” – podkreśla współtwórca systemu, specjalista w zakresie technik komputerowych prof. Insup Lee.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera