Naukowcy: zorganizowana aktywność fizyczna może zwiększyć satysfakcję z życia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Udział w Parkrun, bezpłatnej cotygodniowej aktywności, której uczestnicy są zachęcani do marszu lub biegu na 5 kilometrów, wydaje się poprawiać satysfakcję z życia – informują naukowcy na łamach pisma PLoS Global Public Health.

Parkrun to organizacja charytatywna, działająca w 22 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Wyniki wcześniejszych badań wykazały, że udział w organizowanej przez nią aktywności fizycznej poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne.

Prof. Steve Haake z Sheffield Hallam University w Wielkiej Brytanii i jego współpracownicy przeprowadzili nowe badania (DOI: 10.1371/journal.pgph.0003580), z udziałem 548 osób w wieku od 18 do 83 lat, które różniły się ilością wykonywanych ćwiczeń. Uczestników ankietowano natychmiast po zarejestrowaniu się w Parkrun (który częściowo sponsorował badanie) oraz sześć miesięcy później. Uczestnicy oceniali swoją satysfakcję z życia w skali od 0 do 10.

Jak się okazało, udział w wydarzeniach Parkrun wiązał się ze wzrostem satysfakcji z życia średnio o około 0,25 punktu. Dla porównania, mieszkańcy Wielkiej Brytanii generalnie zgłaszali spadek satysfakcji z życia o 0,4 punktu w szczytowym okresie pandemii COVID-19.

Zdaniem uczestników Parkrun odpowiadał średnio za około 25 proc. ich 0,25-punktowego wzrostu satysfakcji z życia. Jak komentują eksperci, to niewielka poprawa dla jednostki; jeśli jednak dotyczy wielu osób, ma istotny wpływ na zdrowie publiczne.

Każda ankietowana osoba wzięła udział średnio w dwóch wydarzeniach Parkrun. Mogło to pobudzić inne zmiany w ich życiu, takie jak większa aktywność w ogóle. Jak zwracają uwagę autorzy, Parkrun zapewnia społecznie wspierające, bezpłatne środowisko, a imprezy zwykle odbywają się w ładnych parkach. Organizacja zachęca do aktywności i pomaga uczestnikom utrzymać regularność ćwiczeń, których w przeciwnym razie zapewne by nie wykonywali. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera