Rzeczywistość stawia przed uczelniami wojskowymi wyjątkowo trudne zadania - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej. WAT w sposób szczególny powinna być nastawiona na podążanie z duchem czasu - akcentował Duda.
Nowy rok akademicki w WAT rozpocznie 9 tys. studentów, w tym ponad 3,4 tys. podchorążych – kandydatów na oficerów.
"Wierzę, że rozpoczynający się właśnie rok akademicki zaowocuje przygotowaniem kolejnego pokolenia oficerów, którzy po ukończeniu Wojskowej Akademii Technicznej będą służyć na odpowiedzialnych stanowiskach w polskich Siłach Zbrojnych. Jestem przekonany, że wszystkie roczniki podchorążych podniosą swój poziom wiedzy, a studenci cywilni otrzymają zasób informacji przydatnych w przyszłej działalności, w tym na rzecz bezpieczeństwa państwa" - powiedział prezydent.
"Liczę także, że prowadzone w Akademii badania naukowe, realizowane projekty oraz wynalazki czy innowacje przyczynią się do unowocześnienia armii i udoskonalenia warunków służby żołnierzy" - dodał.
Prezydent zwrócił uwagę, że współczesna rzeczywistość, ze względu na swoją nieprzewidywalność i zmienność, stawia przed uczelniami wojskowymi wyjątkowo trudne zadania.
"W uczelni o profilu technicznym, tak mocno związanej z nowoczesnymi technologiami i przyszłościowymi sferami wiedzy tym bardziej nie może opierać się on (proces edukacji) na utartych schematach i zakorzenionych procedurach. Celem każdej akademii musi być nie tylko przekazanie zasobu wiedzy, lecz także [wpajanie] – zwłaszcza podchorążym – umiejętności samodzielnego zdobywania informacji, selekcjonowania ich i podejmowania na ich podstawie przemyślanych decyzji" - powiedział prezydent.
"Absolwenci, którzy za kilka miesięcy lub kilka lat opuszczą mury uczelni to osoby, od których wymagać będziemy kreatywności, odwagi w kształtowaniu realiów, jak również odpowiedzialności za własne wybory i działania" - zaznaczył Duda.
Docenił tworzenie na WAT nowych komórek zajmujących się innowacyjnymi dziedzinami. "Z zadowoleniem obserwuję także, że uczelnia w dużym stopniu kładzie nacisk na przekazywanie umiejętności praktycznych" - wskazał Duda. Ocenił, że "studia w WAT to prawdziwy prestiż, wynikający z renomy, którą cieszy się ta uczelnia".
Wiceminister obrony Stanisław Wziątek powiedział podczas uroczystości, że słowo "ślubuję", które padło z ust studentów, to nie tylko "ślubowanie związane z potrzebą zdobywania wiedzy i uczenia się w Wojskowej Akademii Technicznej", ale także "zobowiązanie do tego, aby tworzyć bezpieczeństwo ojczyzny, tworzyć warunki do tego, by kraj mógł się rozwijać w pokoju".
Wiceminister odczytał list od wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, który życzył studentom i pracownikom motywacji oraz wytrwałości. "Jako minister obrony narodowej z radością zwracam się do przyszłych oficerów Wojska Polskiego, zwłaszcza tych, którzy dziś rozpoczynają studia - dziękuję, że wybraliście tę uczelnię tak licznie aplikując na pierwszy rok. Już niedługo będziecie decydować o potencjale naszych sił zbrojnych" - napisał minister. Zwrócił uwagę, że "przysięga wojskowa i oficerskie ślubowanie, to poważne zobowiązanie". "Wiedza i umiejętności zdobyte na WAT bez wątpienia pomogą wam w wypełnianiu ich" - wskazał Kosiniak-Kamysz.
Wojskowa Akademia Techniczna, powołana ustawą z 1951 roku, jest publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej. W ofercie dydaktycznej uczelni znajdują się: jednolite studia magisterskie dla kandydatów na oficerów i dla studentów cywilnych, studia pierwszego stopnia (inżynierskie i licencjackie), studia drugiego stopnia (magisterskie), studia podyplomowe, studia MBA oraz kursy i szkolenia.
W tegorocznej ofercie nowością są dwa kierunki studiów: budownictwo i inżynieria cyfrowa oraz administracja publiczna w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego. Proces dydaktyczny w WAT realizuje osiem wydziałów akademickich: Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania, Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Inżynierii Mechanicznej, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Nowych Technologii i Chemii oraz Instytut Optoelektroniki. (PAP)
ero/ mrr/ ktl/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.