Uczelnie i instytucje

Jan Krzysztof Bielecki doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

01.10.2024. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski (P) wręczył tytuł doktora honoris causa UG, byłemu premierowi Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu (L) na inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Gdańskim, 1 bm. w budynku Biblioteki UG. PAP/Adam Warżawa
01.10.2024. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski (P) wręczył tytuł doktora honoris causa UG, byłemu premierowi Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu (L) na inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie Gdańskim, 1 bm. w budynku Biblioteki UG. PAP/Adam Warżawa

Były działacz opozycji demokratycznej w PRL i były premier Jan Krzysztof Bielecki otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się we wtorek w Bibliotece UG w trakcie inauguracji roku akademickiego.

Tytuł doktora honoris causa gdańskiej uczelni został przyznany za "wytrwałe promowanie wolności gospodarczej i obywatelskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej oraz za afirmację prawa do niepodległości państw dominowanych przez ustroje totalitarne, znajdującą potwierdzenie w podjętych decyzjach w czasie pełnienia ważnych funkcji państwowych". Decyzję w sprawie nadania tytułu w sierpniu br. podjął Senat UG na wniosek dziekanów (poprzedniej kadencji) wydziałów zarządzania i ekonomicznego.

We wtorek laudację wygłosił prof. Dariusz Filar, który na jej wstępie przypomniał, że 56 lat razem z Bieleckim zostali studentami Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, która dopiero później stała się składową częścią Uniwersytetu Gdańskiego.

Wspominał okres PRL i to, że Bielecki dla kolegów był po prostu Krzychem. "Janem Bieleckim był jedynie dla służb bezpieczeństwa PRL-u" - tłumaczył. Przypomniał również jak wraz z Bieleckim, w ramach wojskowego szkolenia studentów zdobywali stopnie kanonierów i bombardierów, doskonaląc umiejętności zwalczania czołgów przy użyciu dział o kalibrze 85 mm.

Prof. Filar opisał także działalność polityczną Bieleckiego przypominając, że był on ministrem i premierem. "Rok sprawowania przez Jana Krzysztofa Bieleckiego urzędu premiera był niezwykle bogaty w wydarzenia, a przebieg wielu z nich był istotnie powiązany z jego działaniami i może być traktowany jako jego osobiste osiągnięcie" - powiedział.

Przypomniał również, że Bielecki od 10 lat pracuje na Wydziale Zarzadzania UG, gdzie dzieli się ze studentami swoimi doświadczeniami w zakresie zarządzania, finansów i bankowości. "Ten powrót Jana Krzysztofa Bieleckiego w mury uczelni, w której przed ponad półwieczem rozpoczynał studia, uznać można za klamrę spinającą jego życiowy dorobek" - podsumował.

Jan Krzysztof Bielecki podkreślił, że jako absolwent i pracownik UG nigdy nie wyobrażał sobie, że spotka go takie wyróżnienie.

"Ten dzień, to zwieńczenie mojej ścieżki życia na gruncie zawodowym i osobistym. Wielką radością jest dla mnie również fakt, że jako praktyk zostałem doceniony przez świat nauki" - powiedział.

Jan Krzysztof Bielecki urodził się w Bydgoszczy w 1951 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Transportu, gdzie - zanim przeszedł do służby publicznej - był pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Do działalności dydaktycznej na UG wrócił 10 lat temu, prowadzi zajęcia na Wydziale Zarządzania, wykorzystując praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania, finansów i bankowości. Jest współautorem i współredaktorem podręcznika pt. "Zarządzanie wartością spółki kapitałowej", wydanego w 2015 roku.

Był współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a od stycznia do grudnia 1991 r., w okresie niezwykle burzliwych przemian społeczno-gospodarczych, premierem rządu RP. W wolnej Polsce był posłem, w latach 1992 - 1993 ministrem-członkiem Rady Ministrów ds. kontaktów z Europejską Wspólnotą Gospodarczą, w latach 2003 - 2010 prezesem zarządu Banku Pekao S.A. Jest kawalerem Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.(PAP)

Nauka w Polsce

pm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Trzech badaczy laureatami Nagrody im. Witolda Lipskiego

  • Na zdjęciu Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz, fot. Astronarium. Źródło: urania.edu.pl

    Zmarł astrofizyk prof. Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera