Uczelnie i instytucje

Katowice/ Siedem uczelni publicznych wspólnie zainaugurowało rok akademicki

Katowice, Adobe Stock
Katowice, Adobe Stock

Przedstawiciele siedmiu publicznych uczelni, tworzących Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki zainaugurowało w piątek wspólnie nowy rok akademicki 2024/25. Wydarzenie było kolejnym ważnym akcentem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Międzyuczelniana uroczystość inauguracji roku akademickiego zorganizowana została w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, do której orszak rektorski przeszedł ulicami miasta z katowickiego rynku.

"Jesteśmy dumni z tego, że cztery lata temu siedem uczelni publicznych, które mają swoje siedziby w Katowicach, porozumiało się i stworzyło Konsorcjum Miasto Nauki. Aby to przypieczętować, rozpoczynamy po raz trzeci wspólną inaugurację roku akademickiego" - powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek.

Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni i lokalnych władz, jednym z kluczowych wydarzeń było przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Tym prestiżowym wyróżnieniem, nadawanym przez stowarzyszenie EuroScience, po raz pierwszy uhonorowano polskie miasto akademickie.

"Współpraca jest bardzo dobra, bo okazuje się, że więcej nas łączy, niż mogłoby dzielić. Dzięki temu też wspólnie podejmujemy działania zarówno naukowe, jak i edukacyjne" - zaznaczył rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl tygodni tematycznych otworzył w styczniu Tydzień Zimna, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych.

"Pokazujemy się sobie nawzajem, ilu nas jest, jakie bogactwo kształcenia reprezentujemy w mieście i regionie, ale także pokazujemy się społeczeństwu. Chcemy być pożyteczni dla ludzi" - podkreślił Koziołek.

"Siła tkwi w integracji i we wspólnym działaniu. Taka idea będzie przyświecać w tym roku akademickim w mojej uczelni, jak i w całym Konsorcjum" - dodała rektorka Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak.

O przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki starali się przedstawiciele lokalnego samorządu i środowiska akademickiego uczelni publicznych mających siedziby w stolicy regionu. Aby wspólnie przygotować się do wydarzeń roku 2024, rektorzy katowickich uczelni publicznych utworzyli Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To 7 uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności. Potwierdzeniem tej współpracy jest właśnie wspólna inauguracja roku akademickiego.

Decyzja o wyborze Katowic została ogłoszona w grudniu 2021 r. Miasto Katowice zgłosiło swoją kandydaturę w 2021 r. razem z Uniwersytetem Śląskim, a starania wsparły inne katowickie uczelnie. Pod dokumentem powołującym Konsorcjum podpis złożyło 22 grudnia 2021 r. siedmiu rektorów, reprezentujących: Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademię Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnikę Śląską, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach - jako lider oraz miasto Katowice - jako strategiczny partner Konsorcjum. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Politechnika Rzeszowska podpisała z policją porozumienie o współpracy

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Studenci pilotażu Politechniki Rzeszowskiej będą się szkolić na lotnisku w Mielcu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera