Portugalia/ W popularnym kurorcie odnaleziono grób prawdopodobnych niewolników

Plac w Lagos, Portugalia, Adobe Stock
Plac w Lagos, Portugalia, Adobe Stock

W popularnym wśród turystów mieście Lagos, na południu Portugalii, odnaleziono mogiłę, w której pochowano pięć osób. Zdaniem archeologów prawdopodobnie złożono w niej zwłoki niewolników.

Według portugalskich archeologów potwierdzeniem tezy o grobie niewolników jest analiza przedmiotów znalezionych w pobliżu miejsca pochówku, a także badanie odkopanych szkieletów. Czas ich śmierci określany jest na XVI w.

Z informacji przekazanej przez archeolożkę i dyrektor Muzuem Miasta Lagos Elenę Moran wynika, że szkielet jednej z pochowanych prezentuje dowody na ciężkie zranienia, jakich miała ona doznać przed śmiercią.

Przesłanką do twierdzenia, że w mogile złożono ciała niewolników jest też odkryta tam klamra od kajdan. Archeolożka wyjaśniła, że kajdany tego rodzaju były popularne w okresie niewolnictwa w Portugalii w XVI w.

"Dużo tego rodzaju przedmiotów trafiało tutaj z Holandii w okresie, kiedy Portugalczycy rozpoczęli handel niewolnikami" - dodała Elena Moran.

Sprecyzowała, że odnaleziona mogiła to przypadkowe odkrycie, które poprzedziły odwierty służące poszukiwaniu wody. W centrum popularnego kurortu wykonano ich ponad 50. "Stąd też znalezisko to jest dla nas ogromnym zaskoczeniem" - podsumowała Moran.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera