Uczelnie i instytucje

Kraków/ Uniwersytet Ekonomiczny szykuje się do obchodów stulecia

Kampus UE w Krakowie, źródło: uczelnia
Kampus UE w Krakowie, źródło: uczelnia

Wydarzenia naukowe i artystyczne, spotkania absolwentów i duży piknik – to niektóre punkty programu obchodów stulecia Uniwersytetu Ekonomicznego (UEK) w Krakowie, świętującego swoje 100-lecie. We wtorek rusza strona internetowa poświęcona jubileuszowi.

"Uczelnia przez ostatnie 100 bardzo mocno wpisała się zarówno w rozwój gospodarczy Polski, jak i Europy. Uniwersytet Ekonomiczny jest największą uczelnią ekonomiczną w Polsce, w Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej rektor UEK dr hab. Bernard Ziębicki.

Jak poinformował, uczelnia ma prawie 200 tys. absolwentów, z których wielu osiągnęło sukces biznesowy, polityczny, pełnią ważne funkcje w różnych instytucjach. Obecnie na UEK studiuje ok. 15 tys. osób, głównie na ponad 30 kierunkach I stopnia i ok. 40 II stopnia. W ofercie uczelni są też m.in. studia podyplomowe i MBA.

"Czwarty rok z rzędu odnotowaliśmy wzrost liczby kandydatów. W tym roku o przyjęcie na naszą uczelnię starało się 15 tys. 492 kandydatów maturzystów" – powiedział rektor.

Centralne obchody jubileuszu UEK zaplanował na 28 maja. Tego dnia upłynie okrągłe 100 lat od utworzenia Wyższego Studium Handlowego - jednostki, która dała początek uniwersytetowi.

Rocznicowe wydarzenia odbywać się będą jednak przez cały rok. Pierwsze z nich zaplanowano na 2 października, w dniu inauguracji roku akademickiego. Udział w rozpoczęciu roku zapowiedział minister finansów Andrzej Domański, absolwent UEK. Tego dnia odsłonięta zostanie jubileuszowa rzeźba w ogrodzie profesorskim. Wieczorem odbędzie się koncert w Operze Krakowskiej z udziałem 700 zaproszonych gości – przyjaciół uczelni.

"To rok, w którym chcemy zakomunikować otoczeniu nasze 100-letnie osiągnięcia, ale także rozwinąć naszą współpracę z biznesem, z instytucjami publicznymi. To w mojej ocenie wspaniała okazja do tego, aby takie cele promocyjne zrealizować" – zwrócił uwagę Ziębicki.

Wśród planowanych w ciągu roku wydarzeń są m.in. duży koncert kolęd, bal 100-lecia wracający po pandemicznej przerwie. Na czerwiec przewidywany jest duży ogólnokrakowski piknik współorganizowany z Politechniką Krakowską, która to z kolei świętować będzie swoje 80-lecie.

"Zapraszam do udziału w wydarzeniach. Wierzę, że świętowanie jubileuszu będzie nie tylko przyjemnością dla nas, ale również dla naszych interesariuszy i mieszkańców Krakowa" – podsumował rektor Ziębicki.

Wyższe Studium Handlowe władze państwowe powołały w 1925 r. z myślą o przygotowaniu specjalistów od gospodarki. Zajęcia na kilku kierunkach prowadzili tu głównie profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczej.

Ustawa z 1937 r. zaliczyła placówkę w poczet szkół akademickich – od tego roku znana była ona pod nazwą Akademii Handlowej. Wybuch wojny i niemiecka agresja na przerwały pracę uczelni, nauka zeszła do konspiracji.

Działalność Akademii wznowiono 8 maja 1945 r. W 1950 r. uczelnię upaństwowiono i przekształcono w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W 1974 r. uczelnia zmieniała nazwę na Akademia Ekonomiczna. Od 2007 r. działa jako uniwersytet.(PAP)

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera