Sztuczna inteligencja wykrywa nadciśnienie na podstawie głosu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy wyszkolili sztuczną inteligencję (SI) tak, aby wykrywała nadciśnienie tętnicze na podstawie analizy głosu danej osoby. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa tę przypadłość „cichym zabójcą”.

Zespół z Klick Applied Sciences (Kanada) przedstawili właśnie zaskakująco prostą w użyciu metodę wykrywania nadciśnienia. Na łamach magazynu „IEEE Access” (https://ieeexplore.ieee.org/document/10669945/) naukowcy opisali system sztucznej inteligencji, która wykrywa to schorzenie, analizując głos cierpiącego na nie człowieka.

W przeprowadzonym przez nich eksperymencie prawie 250 ochotników nagrywało swój głos kilka razy dziennie przez dwa tygodnie z użyciem specjalnej aplikacji na telefonie.

Pomiary ciśnienia tętniczego ochotników wskazały, że aplikacja wykrywała nadciśnienie z 84 proc. dokładnością u kobiet i 77 proc. u mężczyzn.

Aplikacja, jak wyjaśniają badacze, analizuje setki parametrów niezauważalnych przez człowieka, takich jak zmienność częstotliwości czy ostrości głosu.

„Korzystając z różnych klasyfikatorów i tworząc modele predykcyjne oparte na płci, odkryliśmy bardziej przystępny sposób wykrywania nadciśnienia, który mamy nadzieję, umożliwi wcześniejsze interwencje w przypadkach tego powszechnego na świecie zaburzenia zdrowia. Nadciśnienie może prowadzić do wielu powikłań, od zawałów serca i problemów z nerkami, po demencję” – mówi główny autor badania.

Światowa Organizacja Zdrowia nazywa nadciśnienie „cichym zabójcą” – przypominają badacze. Zaburzenie dotyka 25 proc. populacji świata, z czego połowa nie jest tego świadoma, a 75 proc. osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem żyje w krajach rozwijających się.

Konwencjonalne metody pomiaru ciśnienia krwi i odpowiednia interpretacja danych wymagają stosowania specjalistycznych zakładanych na ramię mierników i pewnej wiedzy. Dostęp do tych metod może być utrudniony w ubogich rejonach świata – zauważają eksperci.

„Technologia rozpoznawania głosu ma potencjał przekształcenia opieki zdrowotnej, czyniąc ją bardziej przystępną, zwłaszcza dla dużych populacji o ograniczonych zasobach” – stwierdza Jaycee Kaufman, współautorka badania.

„Nasze bieżące badania coraz lepiej demonstrują znaczący potencjał markerów głosowych w wykrywaniu nadciśnienia, cukrzycy i rosnącej listy innych schorzeń” – dodaje.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera