WHO: telefony komórkowe nie powodują nowotworów mózgu

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Analiza badań przeprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazuje, że nie ma związku między działaniem fal radiowych emitowanych przez telefony komórkowe a guzami mózgu. Oddziaływanie bezprzewodowej komunikacji na zdrowie to jeden z najintensywniej badanych tematów – mówią naukowcy.

Światowa Organizacja Zdrowia zleciła przeprowadzenie systematycznego przeglądu badań odnośnie potencjalnych skutków zdrowotnych ekspozycji na fale radiowe emitowane przez telefony komórkowe.

„Kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała w 2013 roku narażenie na fale radiowe jako potencjalny czynnik rakotwórczy dla ludzi, opierało się to głównie na ograniczonych dowodach z badań obserwacyjnych ludzi" – zwrócił uwagę kierujący pracami prof. Ken Karipidis z Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency’s (ARPANSA).

„Skutki zdrowotne związane z technologią bezprzewodową są jednym z najlepiej zgłębionych tematów dotyczących zdrowia. Do sporządzenia przeglądu włączyliśmy ponad tysiąc badań opublikowanych w latach 1994-2022, z których 63 zostało uwzględnionych w ostatecznej analizie” – podkreślił prof. Karipidis.

"Wyniki tego systematycznego przeglądu są zgodne z wcześniejszymi badaniami przeprowadzonymi przez ARPANSA, wykazującymi, że pomimo ogromnego wzrostu wykorzystania technologii bezprzewodowej w ciągu ostatnich 20 lat, nie doszło do wzrostu zachorowań na nowotwory mózgu” – dodał.

Obecnie WHO przygotowuje też monografię dotyczącą skutków zdrowotnych narażenia na fale radiowe. Będzie ona oparta na opublikowanym teraz przeglądzie oraz innych analizach zleconych przez WHO. Prowadzone będą też dalsze obserwacje.

Na przykład wspomniana Australijska Agencja Ochrony przed Promieniowaniem zapowiedziała, że będzie nadal prowadzić badania i oceniać wszystkie dostępne dowody naukowe.

Więcej informacji w artykule źródłowym.(PAP)

Marek Matacz

mat/ pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera