Opowieść o nauce w 3 minuty musi być dobrze przemyślana - trwa nabór do śląskiej edycji 3MT

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do końca października potrwa nabór do śląskiej edycji konkursu Three Minute Thesis®. Jej inicjatorka prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska podkreśla, że tego typu trzyminutowe formy prezentacji nauki nie mogą być „tylko” skróceniem dłuższej wypowiedzi, ale przemyślaną historią.

Three Minute Thesis® to konkurs z zakresu komunikacji naukowej. Tegoroczna edycja jest skierowana do doktorantów uczelni oraz oddziałów PAN z województwa śląskiego i osób realizujących prace doktorskie w Narodowym Instytucie Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

Do konkursu mogą się zgłaszać doktoranci wszystkich dyscyplin. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie tematyki związanej z ich pracą doktorską w sposób możliwie najbardziej przystępny i atrakcyjny dla szerokiego grona odbiorców. Na swoje wystąpienie mają 3 minuty i mogą wykorzystać 1 slajd.

W ocenie prof. Aleksandry Ziembińskiej-Buczyńskiej – inicjatorki śląskiej edycji 3MT® i dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej - dobre i merytoryczne przygotowanie tak krótkiej formy prezentacji zagadnienia naukowego jest niezwykle trudne.

„To nie jest 'tylko' skrócenie dłuższej wypowiedzi do wymaganego czasu i okraszenie jej kilkoma zaskakującymi gadżetami. To opowiedzenie całej historii – z początkiem, rozwinięciem i morałem. Historii o nauce, która jest ważna i użyteczna nie tylko dla mnie jako naukowca, ale przede wszystkim dla mojego odbiorcy. Dlatego te 3 minuty prezentacji to często kilka dni, a nawet tygodni przygotowań. Nie mówiąc już o kilku latach badań laboratoryjnych” – podkreśliła w rozmowie z Nauką w Polsce.

Prof. Ziembińska-Buczyńska jest aktywną popularyzatorką nauki, ma również doświadczenie w występowaniu w tego typu konkursach oraz w ich ocenianiu.

Pytana o to, co dla niej w tym temacie jest najważniejsze, bez zastanowienia odpowiada, że musi być merytorycznie. „Jakakolwiek wypowiedź naukowa musi mieć merytorykę. To ma być opowieść o nauce z morałem, który mogę zabrać ze sobą i która zostanie w mojej w głowie na długo, a może i na zawsze” – wskazała.

I dodała: „Ostatnio mam jednak wrażenie, że 'efekt brokatu', jak to ładnie nazwaliśmy w naszym popularyzatorskim gronie, bardzo często przyćmiewa, a czasem nawet zastępuje meritum naukowe. To bardzo zły trend, ponieważ prowadzi to do myślenia, że wszystko, co posypiemy suchym lodem czy wymieszamy i zmieni kolor będzie naukowe. A w popularyzacji nauki ważne jest, żeby za tym efektem 'wow' stało rzetelne naukowe wyjaśnienie, dlaczego ten kolor się zmienia i po co mi to właściwie wiedzieć”.

Nabór do siódmej śląskiej edycji konkursu Three Minute Thesis® trwa do końca października. Eliminacje odbędą się 16 listopada, a finał – 29 listopada w Gliwicach.

Szczegóły na stronie organizatorów.

Three Minute Thesis® (3MT®) to ogólnoświatowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej na licencji The University of Queensland (Australia). Jak podano na stronie organizatorów śląskiej edycji, pierwszy konkurs odbył się w 2008 roku i dotychczas organizowany był przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach. Śląska edycja odbywa się od 2017 roku i jest organizowana przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.(PAP)

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.04.2020. Biolog i biotechnolog, profesor Krzysztof Pyrć. PAP/Łukasz Gągulski

    Prof. Krzysztof Pyrć nowym prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Michał Tendera profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera