Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
08.12.2021 aktualizacja 08.12.2021

Centrum Popularyzacji Nauki sercem popularnonaukowym Śląska

Myślimy globalnie, a działamy lokalnie, bo uważamy, że Centrum Popularyzacji Nauki jest sercem popularnonaukowym Śląska. Bardzo chcielibyśmy, by Politechnika Śląska pokazywała przede wszystkim swojemu najbliższemu otoczeniu, że jest i że jest z nim - mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach (CPN) jest laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2021 w kategorii Instytucja.

 

Powstanie CPN wynikało z oddolnej inicjatywy popularyzatorów, którzy wraz z rozpoczęciem nowej kadencji rektora PŚl. prof. Arkadiusza Mężyka postanowili porozmawiać o tym co robią w dziedzinie popularyzacji i uznali, że warto połączyć siły. "Chwilę później rektor zdecydował, że da nam szansę jako instytucji, jako jednostce, która zajmuje się popularyzacją nauki na Politechnice Śląskiej. Od 1 lutego 2017 roku, prawie pięć lat już funkcjonujemy" - powiedziała prof. PŚl., dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach podczas gali wręczenia nagród konkursu Popularyzator Nauki 2021.

"Jesteśmy jednostką, która jest otwarta na całą Polskę, a działa nawet poza Polską. W tej chwili naszym sztandarowym projektem jest Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, którą w zeszłym roku robiliśmy online, w tym hybrydowo. Dzięki temu wyszliśmy poza Śląsk. Tłumaczymy na język migowy, tłumaczymy na język angielski. Staramy się wychodzić poza Śląsk, niemniej zazwyczaj jest tak, że myślimy globalnie, a działamy lokalnie, bo uważamy, że Centrum Popularyzacji Nauki jest sercem popularnonaukowym Śląska. Bardzo chcielibyśmy, by Politechnika Śląska pokazywała przede wszystkim swojemu najbliższemu otoczeniu, że jest i że jest z nim - mówi.

Centrum działa na wielu płaszczyznach i dociera do osób w różnym wieku. Bierze udział w licznych przedsięwzięciach, oferuje uniwersalne zajęcia, osadzając je w środowisku lokalnym i w regionie – i wciąż szuka nowych form aktywności. Kształci naukowców w zakresie komunikacji nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023