Centrum Popularyzacji Nauki sercem popularnonaukowym Śląska

Na zdjęciu Aleksandra Buczyńska-Ziembińska z Centrum Popularyzacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz prof. Michał Kleiber. Fot. P. Wernicki/ PAP 03.12.2021
Na zdjęciu Aleksandra Buczyńska-Ziembińska z Centrum Popularyzacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz prof. Michał Kleiber. Fot. P. Wernicki/ PAP 03.12.2021

Myślimy globalnie, a działamy lokalnie, bo uważamy, że Centrum Popularyzacji Nauki jest sercem popularnonaukowym Śląska. Bardzo chcielibyśmy, by Politechnika Śląska pokazywała przede wszystkim swojemu najbliższemu otoczeniu, że jest i że jest z nim - mówi dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach (CPN) jest laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2021 w kategorii Instytucja.

 

Powstanie CPN wynikało z oddolnej inicjatywy popularyzatorów, którzy wraz z rozpoczęciem nowej kadencji rektora PŚl. prof. Arkadiusza Mężyka postanowili porozmawiać o tym co robią w dziedzinie popularyzacji i uznali, że warto połączyć siły. "Chwilę później rektor zdecydował, że da nam szansę jako instytucji, jako jednostce, która zajmuje się popularyzacją nauki na Politechnice Śląskiej. Od 1 lutego 2017 roku, prawie pięć lat już funkcjonujemy" - powiedziała prof. PŚl., dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej w Gliwicach podczas gali wręczenia nagród konkursu Popularyzator Nauki 2021.

"Jesteśmy jednostką, która jest otwarta na całą Polskę, a działa nawet poza Polską. W tej chwili naszym sztandarowym projektem jest Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, którą w zeszłym roku robiliśmy online, w tym hybrydowo. Dzięki temu wyszliśmy poza Śląsk. Tłumaczymy na język migowy, tłumaczymy na język angielski. Staramy się wychodzić poza Śląsk, niemniej zazwyczaj jest tak, że myślimy globalnie, a działamy lokalnie, bo uważamy, że Centrum Popularyzacji Nauki jest sercem popularnonaukowym Śląska. Bardzo chcielibyśmy, by Politechnika Śląska pokazywała przede wszystkim swojemu najbliższemu otoczeniu, że jest i że jest z nim - mówi.

Centrum działa na wielu płaszczyznach i dociera do osób w różnym wieku. Bierze udział w licznych przedsięwzięciach, oferuje uniwersalne zajęcia, osadzając je w środowisku lokalnym i w regionie – i wciąż szuka nowych form aktywności. Kształci naukowców w zakresie komunikacji nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera