Ból najczęstszym objawem long Covid

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ból jest najbardziej rozpowszechnionym i najpoważniejszym objawem zgłaszanym przez osoby cierpiące na long Covid - wynika z badania przeprowadzonego na University College London.

Najnowsza publikacja tamtejszych naukowców (http://dx.doi.org/10.1177/20542704241274292) opisuje wyniki analizy danych zebranych od ponad 1000 dorosłych Brytyjczyków, którzy w okresie od listopada 2020 r. do marca 2022 r. rejestrowali w specjalnej aplikacji występujące u nich symptomy tzw. długiego Covidu.

Okazało się, że ogólnie pojęty ból - w tym ból głowy, stawów i brzucha - był zdecydowanie najczęstszym z nich. Zgłaszało go 26,5 proc. uczestników.

Zaraz po nim uplasowały się problemy neuropsychologiczne, takie jak lęk i depresja (18,4 proc. badanych), zmęczenie (14,3 proc.) oraz duszności/zadyszka (7,4 proc.). Analiza wykazała też, że intensywność objawów, w szczególności bólu, wzrastała średnio o 3,3 proc. miesięcznie od momentu pierwszej rejestracji.

Następnie naukowcy przyjrzeli się potencjalnemu wpływowi czynników demograficznych na nasilenie objawów i tu także doszli do ciekawych wniosków, ujawniając znaczące różnice między różnymi grupami. Stwierdzili m.in., że osoby starsze doświadczają znacznie intensywniejszych objawów, przy czym te w wieku 68-77 lat zgłaszały o 32,8 proc. poważniejsze dolegliwości, a te z grupy 78-87 lat aż 86 proc. większe, w porównaniu z grupą wiekową 18-27 lat.

Również różnice płciowe były wyraźne: kobiety raportowały o 9,2 proc. intensywniejsze symptomy niż mężczyźni. Pochodzenie etniczne dodatkowo wpływało na ich nasilenie - osoby niebiałe cierpiały z ich powodu o 23,5 proc. od białych.

Na koniec badacze określili związek między poziomem wykształcenia oraz statusem społeczno-ekonomicznym a oznakami długiego Covidu. Wyliczyli, że ludzie z wyższym wykształceniem doświadczali słabszych objawów, za to mieszkańcy obszarów słabo rozwiniętych zdecydowanie silniejszych.

Jednocześnie zauważono, że liczba objawów nie różniła się znacząco w zależności od statusu społeczno-ekonomicznego, co sugeruje, że chociaż deprywacja może nasilać intensywność objawów, niekoniecznie prowadzi do ich szerszego zakresu.

„Nasze badanie pokazuje, że ból jest dominującym objawem zgłaszanym przez pacjentów z long Covid, a jednocześnie sugeruje, że czynniki demograficzne odgrywają rolę w nasileniu objawów” - powiedział główny autor publikacji dr David Sunkersing.

„W związku z tym, że COVID-19 nadal jest obecny w populacji, potencjalnie także przypadków long Covid będzie coraz więcej. Jest to palący problem i mamy nadzieję, że nasze ustalenia pomogą w kształtowaniu ukierunkowanych interwencji i strategii wsparcia dla osób najbardziej narażonych” - dodał.

W podsumowaniu artykułu naukowcy podkreślili, że biorąc pod uwagę znaczący wpływ czynników demograficznych na nasilenie objawów long Covid, należy zająć się wyrównaniem społecznych dysproporcji i zapewnieniem sprawiedliwej opieki wszystkim osobom dotkniętym tym zespołem. (PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowe wiązanie chemiczne: wystarczy jeden elektron

  • Fot. Adobe Stock

    Wokół Fidżi najwyższe temperatury od ponad 600 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera