Marek Więckowski wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej

Fot. Tomasz Witek (PTG)
Fot. Tomasz Witek (PTG)

Dr hab. Marek Więckowski, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN został wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej. Wybory odbyły się podczas 35. Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Dublinie.

„To wyróżnienie jest nie tylko uznaniem dla osiągnięć naukowych Profesora Więckowskiego, ale także świadectwem wysokiego poziomu badań geograficznych prowadzonych w naszym Instytucie. Jesteśmy przekonani, że jego doświadczenie i pasja przyczynią się do dalszego rozwoju geografii na arenie międzynarodowej” – podkreślono w komunikacie Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Dr hab. Marek Więckowski, prof. IGiPZ kieruje tamtejszym Zakładu Geografii Miast i Ludności oraz pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jego zainteresowania naukowe obejmują takie tematy jak: problematyka granic politycznych i współpraca transgraniczna, geografia turyzmu (turystyki), geografia transportu, mobilność przestrzenna oraz rozwój regionalny.

Międzynarodowa Unia Geograficzna (IGU) to międzynarodowa, pozarządowa, naukowa organizacja zajmującą się rozwojem dyscypliny geografii. Jej celem jest przede wszystkim promowanie geografii poprzez inicjowanie i koordynowanie badań geograficznych i nauczania geografii we wszystkich krajach świata.

Unię założono w 1922 roku, Polska oficjalnie należy do niej od 1925 roku.

W stuletniej tradycji organizacji Polacy kilkukrotnie piastowali najwyższe funkcje – przypomniał prof. Marek Degórski w artykule pt. „Polacy w Międzynarodowej Unii Geograficznej”, opublikowanym przed kilku laty w „Przeglądzie Geograficznym”. https://przegladgeograficzny.igipz.pan.pl/artykul/item/10194.html

I tak, w latach 1968-1972 prezydentem IGU był prof. Stanisław Leszczycki (był również wiceprezydentem przed tą kadencją i po niej). Z kolei wiceprezydentami byli profesorowie: Eugeniusz Romer (1931-1938, 1945-1954), Stanisław Pawłowski (1938-1940) oraz Jerzy Kostrowicki (1976-1984). Ponadto wieloletnim sekretarzem generalnym i skarbnikiem IGU był prof. Leszek Kosiński.

Teraz nową przewodniczącą Międzynarodowej Unii Geograficznej została wybrana prof. Nathalie Lemarchand z Université Paris VIII Vincennes-Saint-Denis we Francji. Z kolei wiceprzewodniczącymi, obok Marka Więckowskiego, zostali również: Anindita Datta (Indie), Holly R. Barcus (Stany Zjednoczone) oraz Bernardo Mançano Fernantes (Brazylia) – podało Polskie Towarzystwo Geograficzne.

O badaniach prowadzonych przez dr.hab. Marka Więckowskiego pisaliśmy tutaj.

Nauka w Polsce

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP wręczyła Polsko-Francuską Nagrodę Naukową

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Nie żyje b. rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Lewiński

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera