Copernicus: dymy z pożarów lasów w Kanadzie dotarły do Europy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dymy z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarły w tym tygodniu do Europy – podało w sobotę w komunikacie Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

W prowincjach Kolumbia Brytyjska, Alberta, Saskatchewan i Manitoba, a także na Terytoriach Północnozachodnich trwają rozległe pożary lasów. Dym z tych pożarów ma wpływ na jakość powietrza nie tylko w Ameryce Północnej, także w Europie. CAMS podało w komunikacie, że od kilku dni wpływ kanadyjskich pożarów jest odczuwalny w Europie, w postaci zamglonego nieba i wyglądu zachodów słońca. Według obserwacji Centrum, dymy z kanadyjskich pożarów zaczęły przemieszczać się nad Atlantykiem 10 sierpnia i dotarły do zachodnich krańców Europy 17 sierpnia.

Analizy CAMS, łączące obserwacje satelitarne z rezultatami otrzymywanymi w modelach analitycznych, pokazują duże ilości dymu z pożarów przemieszczające się przez Kanadę i Atlantyk między 10 a 19 sierpnia, docierające nad Irlandię i Wielką Brytanię, a następnie przesuwające się nad cały kontynent, od Francji do Skandynawii.

Już w okresie między 1 a 19 sierpnia br. Terytoria Północnozachodnie oraz prowincje Saskatchewan i Manitoba miały najwyższy poziom emisji węglowych, rejestrowanych zazwyczaj w sierpniu, bliski rekordowej sytuacji z 2023 r. CAMS przewiduje, że dla Kanady rok 2024 będzie jednym z ekstremalnych pod tym względem, ustępując tylko 2023 r.

Już pod koniec lipca br. CAMS sygnalizowało, że ponieważ pożary w lipcu miały rekordowe poziomy w niektórych rejonach, w drugiej połowie lata pojawi się więcej ekstremalnych emisji związanych z pożarami.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera