Kosmolog prof. Pajer z Cambridge gościem cyklu “Zapytaj fizyka”

Źródło: FUW
Źródło: FUW

Prof. Enrico Pajer wygłosi wykład z serii „Zapytaj fizyka” zatytułowany „Making sense of making the Universe”. Spotkanie odbędzie się 5 września na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykłady „Zapytaj fizyka”, wygłaszane przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki, organizowane są mniej więcej raz na miesiąc pod auspicjami Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Enrico Pajer jest czołowym ekspertem w dziedzinie kosmologii i jej związków z teorią oddziaływań fundamentalnych. Jego praca ma na celu odkrycie podstawowych praw przyrody na podstawie obserwacji kosmosu.

Po ukończeniu Scuola Normale Superiore w Pizie i uzyskaniu tytułu doktora z wyróżnieniem na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium, Enrico Pajer prowadził badania na uniwersytetach Cornell i Princeton. Następnie otrzymał stanowisko profesora na Uniwersytecie w Utrechcie, a w 2018 roku przeniósł się na Uniwersytet w Cambridge, gdzie obecnie jest profesorem fizyki teoretycznej.

Profesor Pajer wniósł istotny wkład w rozwój kosmologii: zaproponował modele inflacji kosmicznej, określił nowe sposoby analizy informacji z kosmicznego mikrofalowego tła, rozwinął nowe podejścia do analizy dynamiki wielkoskalowych struktur Wszechświata.

Obecne badania profesora Pajera dotyczą kluczowych, otwartych problemów z zakresu kosmologii, grawitacji i fizyki kwantowej; pracę nad nimi łączy z nowoczesnymi osiągnięciami z fizyki cząstek elementarnych i matematyki. Bezpłatny wykład odbędzie się 5 września 2024 o godz. 18 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5, sala 0.03.

Więcej informacji tutaj

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Królikowska-Sołtan: tuż przed wschodem Słońca wypatrujmy jasnej komety

  • Małe Ciche (woj. małopolskie), 08.10.2024. Zorza polarna widziana nad Podhalem w nocy z 7 na 8 bm.  PAP/Grzegorz Momot

    Ekspertka: przed nami bardzo silna burza geomagnetyczna; mogą wystąpić zorze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera