Strefa Gazy/ Pierwszy od 25 lat przypadek zachorowania na polio

Adobe Stock
Adobe Stock

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy potwierdziło w piątek pierwszy od 25 lat przypadek zachorowania na polio na tym terenie. Infekcję wykryto u dziesięciomiesięcznego, nieszczepionego dziecka. ONZ i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowały w piątek o humanitarne zawieszenie broni, by zaszczepić dzieci.

Kilka tygodni temu wirusa polio wykryto już w ściekach w Strefie Gazy. Według WHO możliwe, że wirus krąży na tym terenie już od wrzesnia ub.r. O zagrożeniu potencjalną epidemią, która byłaby niebezpieczna również dla innych państw regionu ostrzegali specjaliści WHO i naukowcy z Izraela.

W piątek WHO i UNESCO zaapelowały do wszystkich stron konfliktu w Strefie Gazy o doprowadzenie do przerw humanitarnych na siedem dni, które umożliwiłyby dwie serie szczepień przeciwko polio. Kampania miałaby zabezpieczyć przed wirusem ok. 640 tys. dzieci poniżej 10. roku życia żyjących na tym terytorium.

Wojna między palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas a wojskiem izraelskim trwa od ponad 10 miesięcy. Zginęło w niej ponad 40 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny na wielką skalę, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami. Infrastruktura medyczna jest zniszczona, podobnie jak systemy wodno-kanalizacyjne, co sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych.

Najskuteczniejszą szczepionką przeciwko polio byłby pokój, ale cokolwiek się stanie, teraz konieczne jest zawieszenie broni, by zaszczepić dzieci - podkreślił w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Polio, zwane również chorobą Heinego-Medina lub ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym, wywoływane jest przez przenoszony drogą fekalno-oralną wirus i może prowadzić do paraliżu, niepełnosprawności lub śmierci. Po wynalezieniu szczepionek przeciwko tej chorobie w połowie XX wieku i ich stopniowym rozpowszechnieniu polio zostało wyeliminowane w większości państw świata. Epidemiolodzy ostrzegali, że ogniska polio wielokrotnie wybuchały jednak podczas konfliktów zbrojnych i kryzysów również w krajach, w których dzięki szczepionkom praktycznie wykorzeniono tę chorobę.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szansa na nowy lek odchudzający - przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych

  • Fot. Adobe Stock

    Zwierzęta widzą kolory od ponad 500 mln lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera