Znaleziono rzadki wizerunek centaurów na mozaice wykonanej przez Rzymian

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Alentejo, regionie środkowej Portugalii, archeolodzy natrafili na mozaikę z wizerunkiem walczących centaurów, mitologicznych stworów - podali portugalscy archeolodzy cytowani przez telewizję RTP. To pierwsze takie znalezisko na Pówłyspie Iberyjskim.

Odkryte na mozaikach wizerunki przedstawiają centaurów, czyli postacie z mitologii greckiej, o mieszanej budowie ciała: pół ludzi, pół koni. Górna część ich ciała była podobna do człowieka, dolna miała budowę konia.

Centaury, które uważano za postacie z prymitywnego plemienia o dzikich zwyczajach, nie były prezentowane w sztuce tworzonej w czasach obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim, dlatego w komunikacie przekazanym przez archeologów z gminy Alcacer do Sal nazwano mozaikę "rzadką".

Archeolodzy z Alcacer do Sal, z którymi współpracuje firma poszukiwawcza Archeo EIA, wyjaśnili, że mozaika należy do "odosobnionych przypadków" dzieł przedstawiających centaury. Podobny motyw - dodali portugalscy archeolodzy - występuje jedynie w aglomeracji Rzymu.

Charakterystyczną, a zarazem rzadką cechą nowo odkrytej mozaiki jest jej wielobarwność - nietypowa, jak na ówczesne rzymskie dzieła tego rodzaju. Posiada ona elementy m.in. żółte, kremowe, pomarańczowe i czarne.

Wizerunek walczących centaurów stanowi jedną z co najmniej trzech części większego dzieła, na którym widać m.in. sylwetki dwóch innych centaurów oraz delfinów.

Portugalscy badacze szacują wiek znaleziska na około 1800 lat. Jak precyzują, znajduje się ono w miejscu, w którym prawdopodobnie istniała nieznana historykom rzymska miejscowość.

Archeolodzy, którzy zapowiadają dalsze prace poszukiwawcze, twierdzą, że odkryta mozaika znajdowała się zapewne na terenie rezydencji zamożnego Rzymianina. Jak przypuszczają naukowcy, mógł on utrzymywać się z handlu.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zn/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Samce myszy wykorzystują samice do łagodzenia konfliktów

  • Fot. Adobe Stock

    Udało się wyhodować koralowce odporniejsze na ciepło

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera