Nowa wizualna technika może przyspieszyć wczesne wykrywanie chorób neurodegeneracyjnych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowa technika diagnostyki może być stosowana w celu szybszego wykrywania chorób neurodegeneracyjnych, które dotykają ludzi i zwierzęta, w tym przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD), która występuje u jeleni – informuje pismo „npj Biosensing”.

Naukowcy z University of Minnesota (USA) opracowali metodę o nazwie Cap-QuIC (Capillary-enhanced Quaking-Induced Conversion), która pozwala odróżnić zakażone próbki gołym okiem, dzięki czemu testowanie jest bardziej dostępne i tańsze. Nowa metoda opiera się na poprzedniej przełomowej technice diagnostycznej badaczy, która umożliwiła szybsze i dokładniejsze wykrywanie chorób.

„Prostota i wydajność Cap-QuIC może obniżyć bariery rutynowych badań przesiewowych w kierunku chorób neurodegeneracyjnych, co ostatecznie doprowadzi do wcześniejszej interwencji i lepszych wyników leczenia” — powiedział profesor Hye Yoon Park z University of Minnesota, starszy współautor artykułu i profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej w College of Science and Engineering.

Choroba Parkinsona charakteryzuje się gromadzeniem nieprawidłowo sfałdowanej alfa-synukleiny — białka występującego w komórkach nerwowych w mózgu. Choroba dotyka miliony osób na całym świecie i stwarza znaczne wyzwania we wczesnej diagnostyce i leczeniu.

Większość diagnoz obecnie opiera się na obserwacji zewnętrznych objawów danej osoby w warunkach klinicznych w zaawansowanych stadiach choroby. Późne wykrycie może ograniczyć potencjalne opcje terapeutyczne. Wczesna diagnoza jest możliwa, ale opiera się na delikatnym i drogim sprzęcie do testowania, co ogranicza dostęp do diagnostyki szczególnie w krajach rozwijających się.

Nowa metoda opiera się na właściwościach powierzchniowych białka, które znacznie różnią się w stanach zdrowia i choroby (kiedy to białka są nieprawidłowo sfałdowane).

„Pamiętam, że byłem w laboratorium i używałem drogiego czytnika fluorescencyjnego, aby określić, czy moje próbki są pozytywne czy negatywne. Kontynuując eksperyment, byłem w stanie przewidzieć status każdej próbki przed umieszczeniem jej w czytniku — powiedział Peter Christenson, pierwszy autor artykułu. - Wtedy dotarło do mnie: 'Po co w ogóle zawracam sobie głowę używaniem tego drogiego sprzętu, skoro mogę określić status próbek na oko?' To był przełomowy moment, który doprowadził nas do opracowania naszego nowego testu wykrywania błędnie sfałdowanego białka”.

Zespół wykazał, że może używać cienkich szklanych rurek - kapilar - do rozróżniania białek normalnych od białek związanych z chorobą poprzez obserwację różnic w ruchu cieczy.

„Ta metoda nie jest stosowana tylko w przypadku choroby Parkinsona, ale może również przyspieszyć diagnozę innych podobnych chorób, w tym przewlekłej wyniszczającej choroby u jeleni” — powiedział Peter Larsen, adiunkt nauk weterynaryjnych i biomedycznych w College of Veterinary Medicine.

Naukowcy przetestowali tę technikę na tkankach dzikich jeleni wirginijskich zakażonych przewlekłą chorobą wyniszczającą i wykazali, że Cap-QuIC może klasyfikować próbki z wysoką czułością i swoistością.

Więcej w publikacji źródłowej. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W niedzielę Ziemię minie kilkanaście planetoid

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: lockdown mógł przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera