Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
05.02.2024 aktualizacja 05.02.2024

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wody

Fot. Maciej Taczała Fot. Maciej Taczała

Katamaran z napędem elektrycznym zbierze odpady pływające w portach, marinach, drogach wodnych i innych wodach zamkniętych. Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych i przybrzeżnych zaprojektowali naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego i konstruktorzy ze świnoujskiej stoczni Alumare.

Jednostka może zebrać na raz 2 tony zanieczyszczeń płynnych lub 800 kg stałych. Statek wyposażony jest w mechanizm do zbierania odpadów, ale też ich przechowywania i usuwania z pokładu do obszaru składowania - na lądzie lub np. statku czy barce. Mechanizm podnoszenia odpadów z powierzchni (lub tuż spod niej) działa podobnie do koparki – na siłowniki.

Fot. Maciej Taczała
Fot. Maciej Taczała

Kadłub tworzy para pontonów połączonych platformą. Kadłub i nadbudówka zostały wykonane są z aluminium. Statek osiąga prędkość kilku węzłów. Badacze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu pod kierownictwem dziekana profesora Macieja Taczały pracowali nad prototypem przez ponad 2 lata. Testy stateczności na wodzie rozpoczęły się we wrześniu 2023 roku.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024