W Pompejach znaleziono ślady zaoranych pól i przedrzymską nekropolię

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ślady dobrze zachowanych zaoranych pól i nekropolię z 35 grobami z czasów przedrzymskich znaleziono w Pompejach na południu Włoch podczas prac, których celem jest modernizacja tamtejszej linii kolejowej.

Koło stacji Pompeje Sanktuarium na trasie kolei Circumvesuviana, w miejscu, gdzie przewidziano utworzenie parkingu, dokonano kolejnych ważnych odkryć archeologicznych, które zaprezentowano w sobotę.

Na tym obszarze w trakcie robót ziemnych, pod warstwą, jaka powstała w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery, odkryte zostały pozostałości zaoranych pól, a także cmentarzysko z grobami wykopanymi w ziemi i przykrytymi amforami.

Takie formy pochówku mogą zdaniem archeologów i historyków wskazywać na obecność w tym rejonie ludności z północnej Afryki lub Samnitów, jednego z ludów italskich z grupy osko-umbryjskiej, zamieszkującego środkową i południową część Apeninów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera