Uczelnie i instytucje

Politechnika Łódzka: po I etapie rekrutacji limity przyjęć wypełnione w 65 proc.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po zakończeniu I etapu rekrutacji Politechnika Łódzka poinformowała, że limity przyjęć na studia I stopnia zostały wypełnione w ok. 65 proc. Wolne miejsca są jeszcze na 45 kierunkach studiów stacjonarnych i na 7 niestacjonarnych. Drugi etap rekrutacji rozpocznie się 3 września.

Jak podała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka, w roku akademickim 2024/25 uczelnia przygotowała dla kandydatów na studia pierwszego stopnia ponad 3,8 tys. miejsc na 55 kierunkach na studiach stacjonarnych oraz 385 miejsc na 8 kierunkach studiów niestacjonarnych.

Po zakończeniu I etapu rekrutacji na studia stacjonarne przyjęto 2383 osób, a na studia niestacjonarne - 277. Limity przyjęć na studia pierwszego stopnia zostały wypełnione w około 65 proc., co oznacza że są jeszcze wolne miejsca. Kolejny etapu rekrutacji dotyczyć będzie 45 kierunków studiów stacjonarnych i 7 niestacjonarnych.

"Na niektórych kierunkach zostały pojedyncze miejsca, na innych jest ich kilkadziesiąt. Ich pełną listę można znaleźć na stronie uczelni" - zaznaczyła Chojnacka.

Kandydaci na PŁ mogli złożyć podanie i wybrać maksymalnie 4 kierunki, jeden z nich wskazując jako priorytetowy. W rekrutacji wzięło udział niemal 5 tys. kandydatów. Największą popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką i z zarządzaniem, w tym te prowadzone w języku angielskim, a także automatyka i robotyka, logistyka czy też architektura.

Uczelnia ma w planach przeprowadzenie drugiego etapu rekrutacji na kierunki, gdzie pozostały wolne miejsca. Rozpocznie się on 3 września i ostatecznie zakończy się 30 września. Pierwsze listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia oraz listy rezerwowe (kwalifikacja z uwzględnieniem priorytetu) zostaną ogłoszone 19 września, a następnie odbędą się kolejne przetasowania.(PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera