Monitoring wykryje pasożyty pszczół

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pasożyty pszczół można wykryć za pomocą kamer monitorujących ule i aplikacji wspierającej pszczelarzy. W projekcie BeeBrain studenci Politechniki Krakowskiej (PK) chcą chronić pszczoły stosując system akwizycji, analizy i wizualizacji danych z ula wraz z aplikacją wykorzystującą zaawansowany model detekcji obrazu.

Studenci Hubert Orlicki i Bartłomiej Szostak realizują projekt "BeeBrain" w ramach grantu udzielonego przez uczelniane laboratorium innowacji – FutureLab PK. Zagrożeniem, w które wycelowana jest ich technologia, jest warroza - choroba pasożytnicza pszczół wywoływana przez niewielkich rozmiarów roztocza, które bytują na pszczołach dorosłych oraz czerwiach i żywią się ich hemolimfą. Śmiertelnie groźne dla pszczół pasożyty występują powszechnie i wielokrotnie doprowadziły już do zagłady całych uli.

Prace na rzecz pszczół w Polsce i na całym świecie

„System wczesnego wykrywania będzie natychmiastowo ujawniał zarażenie pasożytem wśród pszczół danego ula i zwalczał je autonomicznie, bez konieczności angażowania w ten proces pszczelarzy” - poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej. 

Kamera zamontowana przed wlotem do ula używa zaprogramowanego przez studentów modelu detekcji obrazu i rozpoznaje, czy na pszczołach znajdują się pasożyty. Jeśli zostanie przekroczony odpowiedni współczynnik zarażenia to taka informacja zostaje wysłana do przygotowanej aplikacji.

Fot. materiały prasowe

Na kolejnych etapach prac studenci planują dodać autonomiczne urządzenie, które za pomocą mieszanek ziół będzie w stanie zlikwidować pasożyty znajdujące się w ulu. Ponadto chcą przekazać do użytku pszczelarzom aplikację, która będzie zbierała najważniejsze dane z ula oraz jego bezpośredniego otoczenia.

Przy pomocy modelu predykcji aplikacja będzie generować informację z poradami i zagrożeniami w taki sposób, by ułatwić proces wdrożeniowy opieki nad daną pasieką dla niedoświadczonych pszczelarzy. Ostatnim etapem projektu będzie praca nad modelem, który umożliwi tworzenie inteligentnych notatek ułatwiających proces przeglądania ula i gromadzenia uporządkowanych informacji na temat tego, co się w nim dzieje.

Wspieranie pszczelarzy to walka o lokalną gospodarkę, podkreślają studenci

„Pomysł zrodził się po konsultacjach z pszczelarzami. Odbyliśmy z nimi kilka spotkań, na których sumiennie słuchaliśmy o ich problemach. Wszystkie nasze idee to odpowiedzi na te problemy. Są to próby technologicznych rozwiązań, które mają je wyeliminować” – mówi cytowany w komunikacie uczelni student Informatyki Data Science Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.

Wśród zastosowanych rozwiązań wymienia technologie: ResNet, renewable energy source, 5G connection i Huawei Cloud. Studenci zaproponowali również model biznesowy, sposoby finansowania, porównanie istniejących rozwiązań, strategię marketingową, podejście do zasilania i całą infrastrukturę.

Pilotażowa forma projektu jest już w realizacji w Krakowie. Studenci pod okiem swojego opiekuna dr. inż. Tomasza Makowskiego na prywatnej działce postawili dwa ule (mieszczące od 60 do 160 tysięcy pszczół), na których zamontowali prototypowe wersje kamer. Studenci wciąż pracują nad algorytmami, które mają sterować systemem i póki ich nie udoskonalą, nie chcą powiększać swojego obszaru badawczego do poziomu pasieki.

Fot. materiały prasowe

Elementy technologii zostały w tym roku zaprezentowane w europejskiej edycji konkursu “Seeds for the Future”. Konkurs towarzyszy programowi warsztatów dla studentów, podczas których naukowcy z wielu uczelni i eksperci Huawei objaśniają teoretyczne aspekty wykorzystania nowoczesnych technologii. Uczestnicy warsztatów odwiedzają laboratoria badawcze i centrach innowacji, zyskując wgląd w praktyczne zastosowania omawianych rozwiązań.

Podczas tegorocznej edycji konkursu "Seeds for the Future" Polskę reprezentowało 10 osób. Zespół w składzie: Hubert Orlicki z PK, Arkadiusz Niedziela i Maja Maćkowiak z Politechniki Poznańskiej, Irmina Lepiarczyk z Politechniki Śląskiej oraz Anna Jarosz z Akademii Górniczo-Hutniczej (wówczas pod nazwą „Beelivers”) przedstawił szczegóły swojego projektu podczas gali finałowej w dniach 1-5 lipca w Rzymie.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Animacje komputerowe i gogle VR przyspieszają badania nad zachowaniem pająków

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: dawne zielniki to bezcenne źródło wiedzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera