Ruszyły zapisy na II Kongres Umiędzynarodowienia Nauki

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Warszawa stanie się 11 i 12 września centrum debaty na temat międzynarodowej współpracy badawczej. W tych dniach odbędzie się II Kongres Umiędzynarodowienia. Ruszyła już rejestracja na to wydarzenie.

Organizatorami kongresu są Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki. Uczestnicy powinni zgłosić chęć udziału poprzez aktywny już formularz zgłoszeniowy.

Uczestnicy spotkania - kilkuset przedstawicieli uczelni i instytucji badawczych z całej Polski oraz zagraniczni eksperci - debatować będą na Uniwersytecie Warszawskim.

II Kongres Umiędzynarodowienia to kontynuacja debaty rozpoczętej wiosną w Gdańsku. Ma ona na celu wypracowanie strategii internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

Podczas kongresu swoje doświadczenia przedstawią eksperci z całej Europy, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem narodowych strategii umiędzynarodowienia.

Uczestnicy będą dyskutować nad rekomendacjami dla Polski, która pod auspicjami NAWA pracuje nad krajową strategią umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego.

Tematyka kongresu obejmie szeroki wachlarz zagadnień, w tym stopień, w jakim w wizji rozwoju kraju powinna być uwzględniona internacjonalizacja oraz udział polskich badaczy w programach ramowych UE. W kontekście 25-lecia udziału Polski w Programach Ramowych UE oraz nadchodzącego 10. PR UE, eksperci ocenią wpływ międzynarodowej współpracy na rozwój polskich badań i instytucji naukowych.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Polscy naukowcy, którzy z sukcesem pracowali za granicą, podzielą się swoimi historiami, opisując, jak międzynarodowa mobilność wpłynęła na rozwój ich kariery.

Zostaną również poruszone kwestie sojuszy Uniwersytetów Europejskich i ich roli w budowaniu strategicznych relacji oraz podnoszeniu jakości i efektywności badań naukowych. Wnioski z dwudniowych obrad będą istotnym wkładem w tworzenie krajowej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki.

Kluczowym punktem programu II Kongresu będzie międzyresortowa debata wiceministrów: nauki, spraw zagranicznych, spraw funduszy i polityki regionalnej oraz rozwoju i technologii, w której udział wezmą: prof. Andrzej Szeptycki, dr Henryka Mościcka-Dendys, Jan Szyszko oraz Ignacy Niemczycki. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Hans de Wit – wybitny holenderski ekspert w dziedzinie umiędzynarodowienia.

II Kongres Umiędzynarodowienia realizowany jest w ramach ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Wartość projektu wynosi niemal 10 mln zł.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera