Portugalia/ Archeolodzy odkryli ruiny arabskiej dzielnicy z X w.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Archeolodzy z Portugalii odkryli w mieście Evora pozostałości dzielnicy zamieszkanej w X w. przez ludność pochodzenia arabskiego.

Ruiny arabskiego osiedla są bardzo dobrze zachowane, pomimo upływu dziesięciu wieków - poinformowali archeolodzy z urzędu miejskiego w Evorze.

Sprecyzowali, że do odkrycia doszło przypadkowo, w następstwie prac, prowadzonych przy budowie hotelu w centrum tego portugalskiego miasta. W przeszłości właśnie w tym miejscu istniał klasztor pod wezwaniem Matki Bożej Karmiącej.

Z dotychczasowych prac archeologicznych wynika, że naukowcy znaleźli dobrze zachowane ściany domów arabskiego osiedla, które w niektórych miejscach dochodzą do 3 m wysokości.

Dobrze zachowane - jak dodali - są również ściany pomieszczenia, w którym przechowywane było wino; a także chodnik, który zachował się na kilku ulicach arabskiego osiedla.

Archeolodzy poinformowali, że w jednym z miejsc arabskiego osiedla odnaleźli ruiny meczetu. Prawdopodobnie był on pierwszą muzułmańską świątynią w tym mieście.

Ludność arabska zamieszkiwała dzisiejsze terytorium Portugalii pomiędzy VIII a XIII w. Z Półwyspu Iberyjskiego Arabowie zostali wyparci podczas rekonkwisty, która zakończyła się w XV w. Poza Portugalczykami prowadzili ją też Kastylijczycy oraz Aragończycy.

Najwięcej pozostałości po kulturze arabskiej archeolodzy znajdowali dotychczas w Portugalii w regionach Alentejo i Algarve, położonych odpowiednio w środkowej i południowej części tego kraju.

Z Evory Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera