UE/ TSUE: państwo UE może odmówić zezwolenia na pobyt i studia, jeśli podejrzewa nieuczciwość

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Państwo członkowskie może odrzucić wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt w UE w celu odbycia studiów, jeśli podejrzewa, że składający je cudzoziemiec nie ma rzeczywistego zamiaru nauki – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczy obywatelki Kamerunu, która w 2020 roku złożyła wniosek o wizę, aby rozpocząć studia w Belgii. Władze belgijskie odmówiły jej zezwolenia na pobyt, tłumacząc, że wniosek był niespójny i zachodziło podejrzenie, że jej prośba służyła innym celom, a kobieta tak naprawdę nie zamierzała podjąć nauki w Belgii.

Kamerunka zaskarżyła tę decyzję.

W poniedziałek TSUE orzekł, że unijna dyrektywa ws. wjazdu i pobytu w Unii Europejskiej obywateli państw trzecich, m.in. w celu odbycia studiów, nie wyklucza możliwości odrzucenia wniosku przez państwo członkowskie, jeśli podejrzewa ono nieuczciwość wnioskodawcy. Reguluje to unijny zakaz praktyk stanowiących nadużycie, który jest ogólną zasadą prawa Unii i obowiązuje niezależnie od tego, czy dane państwo UE w pełni wdrożyło daną dyrektywę do swoich przepisów, czy nie.

Jeśli chodzi o ocenę uczciwości danego wniosku, to - zdaniem TSUE - każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie, a właściwe urzędy powinny przeprowadzić wszelkie odpowiednie weryfikacje oraz, jeśli to konieczne, zażądać od wnioskodawcy przedstawienia dodatkowych dowodów. Jak zauważył Trybunał, wszystkie niespójności dotyczące studiów mogą być postrzegane jako próba nadużycia pod warunkiem, że są one oczywiste i oceniane w świetle danego przypadku.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera