Zapach ludzkiego stresu pogarsza psie decyzje

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Eksperci z University of Bristol odkryli, że stres człowieka silnie oddziałuje na psy - do tego stopnia, że wpływa na ich decyzje i zdolność uczenia się. Pośredniczy w tym m.in. wydzielany przez człowieka zapach.

W badaniu z udziałem 18 psów i ich właścicieli naukowcy wykorzystali test na pesymizm i optymizm zwierząt.

Czworonogi zostały nauczone, że miska położona w jednej lokalizacji zawierała smakołyk, a w drugiej - była pusta. Zwykle więc kierowały się do miski ze smakołykami.

Badacze utrudnili jednak zwierzętom zadanie i dodali miskę środkową, po czym mierzyli, jak szybko zmierzały w jej kierunku. Szybkie podejście do nowej miski stanowiło oznakę optymizmu i pozytywnego stanu emocjonalnego psa, a wolne - pesymizmu i negatywnych odczuć.

Test był powtarzany w różnych warunkach - bez działania żadnych zapachów, oraz kiedy psy poddawano działaniu zapachu wydzielanego przez zrelaksowanych lub odczuwających stres ludzi.

Zapach pochodzący od osób zestresowanych okazał się spowalniać podchodzenie psów do środkowej miski, co według badaczy można tłumaczyć pesymistycznym, negatywnym nastawieniem zwierząt.

Zapach relaksu nie miał natomiast większego wpływu na zachowanie psów.

Naukowcy podejrzewają, że zauważona reakcja to ewolucyjne przystosowanie, które pozwala na oszczędzanie energii przez unikanie prawdopodobnie niekorzystnych sytuacji.

Psy pod wpływem kontaktu ze stresem spodziewały się, że dodatkowa miska jest raczej pusta. Badacze zauważyli jednak, że z czasem nawet w obliczu stresu psy orientowały się coraz lepiej w nowej sytuacji i częściej korzystały ze środkowej miski ze smakołykami.

„Zrozumienie, jak stres człowieka wpływa na samopoczucie psów, jest ważne dla hodowli oraz tresury psów towarzyszących ludziom czy psów do specjalnych zadań” - zwraca uwagę dr Nicola Rooney, autorka badania opisanego w magazynie „Scientific Reports”.

„Właściciele psów wiedzą, że psy dostosowują się do ich emocji, ale my pokazaliśmy, że nawet zapach zestresowanej, obcej osoby wpływa na emocjonalny stan psa, na jego poszukiwanie nagrody i zdolność do uczenia się. Osoby pracujące z psami często mówią o stresie przenoszącym się wzdłuż smyczy, ale my pokazaliśmy, że może on przenosić się nawet przez powietrze” - mówi specjalistka.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

  • Fot. Adobe Stock

    Leki i szczepionki mRNA do wdychania coraz bliżej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera