Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

Centrum Obsługi Studenta na Politechnice Opolskiej ma już 15 lat. Jak powiedziała Anna Kułynycz, rzecznik uczelni od tego czasu ze wsparcia jednostki uczelni skorzystało ponad sto tysięcy studentów.

Politechnika Opolska, jako pierwsza uczelnia w kraju, utworzyła Centrum Obsługi Studenta, które zastąpiło tradycyjne dziekanaty. Jak przypomniała dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki PO, piętnaście lat temu wzbudzało to niemałą sensację.

"Studenci, zwłaszcza ci, którzy przenosili się z innych szkół wyższych na Politechnikę Opolską, nierzadko byli zaskoczeni, że na naszej uczelni dziekanatów nie ma. Każdy nasz student, niezależnie od kierunku, wydziału, na którym jest, zgłasza się co centrum i załatwia tutaj wszystko, co związane z procesem studiów - począwszy od formalności, legitymacji, po stypendia i odbiór dyplomu. Sporo kwestii student może załatwić elektronicznie. To bardzo komfortowe i szybkie rozwiązanie" - podkreśliła dr Stanik-Besler.

Joanna Niedoba, dyrektor COS dodała natomiast, że przejście z systemu dziekanatów na COS wymagało ewolucyjnych, a nie rewolucyjnych zmian.

"Dziekanaty na poszczególnych wydziałach obsługiwały starsze roczniki studentów, natomiast COS obsługiwał studentów z nowej rekrutacji. Część studentów politechniki studia pierwszego stopnia kończyło za dziekanatów, na studiach drugiego stopnia już zgłaszali się do COS. Do tej pory z usług COS skorzystało już ponad sto tysięcy studentów" - powiedziała Niedoba.

Zdaniem Anny Kułynycz, najlepszym potwierdzeniem na celowość tego rozwiązania jest to, że Centra Obsługi Studenta działają już na innych uczelniach w Polsce, poprawiając komfort studiowania swoim słuchaczom.

"W tym gronie są m.in. tak szacowne uczelnie jak Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu czy Uniwersytet Śląski w Katowicach" - wylicza Kułynycz.(PAP)

masz/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska

    Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują bezzałogową łódź, która ma przepłynąć Atlantyk

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ VIII edycja programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła" na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera