Uczelnie i instytucje

Kierunki: lekarski, psychologia i kryminologia wśród najbardziej obleganych na UWM w Olsztynie

04.06.2021. Rektorat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. PAP/Tomasz Waszczuk
04.06.2021. Rektorat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. PAP/Tomasz Waszczuk

Prawie 13 tysięcy kandydatów zgłosiło się w pierwszym etapie rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Wśród najbardziej obleganych kierunków są: lekarski, psychologia i kryminologia - podała uczelnia.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Norbert Kaczan, chętni do studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zgłaszali się za pośrednictwem systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów, mając do wyboru ofertę kilkunastu wydziałów oraz filii UWM w Ełku. Na decyzję o wyborze studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich kandydaci mieli czas do 15 lipca.

Zainteresowani na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich do wyboru mieli kilkadziesiąt kierunków studiów, w tym dwa nowe: sztuki wizualne oraz logistykę.

UWM przygotował dla nich ponad 4 tys. miejsc. Chętnych, by od października 2024 r. dołączyć do grona kortowskich studentów było ponad trzy razy tyle. W systemie IRK zarejestrowało się 12761 osób, czyli o ponad 12 proc. więcej niż rok temu.

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło na kierunki: lekarski (2333), weterynaria (913), psychologia (859), prawo (662), kryminologia (469), fizjoterapia (447), pielęgniarstwo (399), filologia angielska (375), ekonomia (362), informatyka (304).

Średnio najwięcej kandydatów ubiegało się o jedno miejsce na: psychologii (14,3), kierunku lekarskim (13,7), kryminologii (7,8), filologii angielskiej (7,8), dziennikarstwie i komunikacji społecznej (5,8), fizjoterapii (5,6).

Aż trzy z najpopularniejszych kierunków są w ofercie uczelni od niedawna. Psychologię i kryminologię można bowiem studiować na UWM od 2020 roku, a fizjoterapię od 2023 roku. Oznacza to, że uczelnia dobrze rozpoznaje potrzeby zarówno kandydatów na studia, jak i otoczenia społeczno-gospodarczego - podkreślił rzecznik UWM.

W czwartek, 18 lipca o godz. 13 kandydaci, którzy aplikowali o przyjęcie na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, mieli się dowiedzieć, czy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na studia. Jeśli ich wniosek został rozpatrzony pozytywnie, mają czas do 25 lipca do godz. 15, aby potwierdzić chęć nauki. W tym celu konieczne jest złożenie niezbędnych dokumentów, które można wysłać albo dostarczyć osobiście.

Na tych, którzy zdecydują się odwiedzić kampus uniwersytecki, czekać będzie od 19 do 25 lipca (z wyłączeniem soboty i niedzieli) Strefa Kandydata UWM. W Kortowie, przed Biblioteką UWM, w której znajduje się Punkt Obsługi Kandydata, stanie uniwersytecki namiot.

Tam będzie można informacje dotyczące studiów w Kortowie. Z przedstawicielami uczelni będzie można porozmawiać o: domach studenckich oraz warunkach przyznawania w nich miejsca, stypendiach i innych wsparciach finansowych, które oferuje UWM, wyjazdach krajowych i zagranicznych w ramach studiów, stażach i pracy, kołach naukowych i innych możliwościach rozwoju, agendach kulturalnych Akademickiego Centrum Kultury, „Adapciaku” – obozie integracyjnym dla studentów rozpoczynających przygodę na UWM oraz o działalności Samorządu Studenckiego UWM.

W piątek, 26 lipca zostanie ogłoszona lista kandydatów kwalifikowanych do przyjęcia na studia w ramach uzupełnienia limitów naboru.

Osoby, które się na niej znajdą, będą miały czas do 30 lipca, aby potwierdzić zamiar studiowania, dostarczając wymagane dokumenty.

Ci, którym nie uda się dostać na studia w pierwszej turze rekrutacji, będą mogli wziąć udział w dodatkowym naborze, który rozpocznie się na początku września. Rejestracja w systemie potrwa od 5 do 16 września, do godz. 15. O tym, które kierunki studiów znajdą się w ofercie we wrześniowym naborze, uniwersytet poinformuje w sierpniu.

W roku akademickim 2023/24 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski miał 15 tys. 607 studentów, z czego 6 tys. 267 osób rozpoczęło 1 października 2023 r. kształcenie na I roku. UWM to 15 wydziałów, Szkoła Zdrowia Publicznego i filia uniwersytetu w Ełku, a do dyspozycji kandydatów i studentów jest 75 kierunków.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera