Uczelnie i instytucje

Rzeszów/Studenci WSPiA dzięki stanowisku VR mogą odwzorować miejsce przestępstwa i je badać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci rzeszowskiej WSPiA mogą odwzorować w wirtualnej rzeczywistości prawdziwe miejsce przestępstwa i go wielokrotnie i dokładnie badać. Umożliwi im to nowoczesne, eksperckie stanowisko VR. Uczelnia jest pierwszą w Polsce, która kupiła takie urządzenie.

Insp. Andrzej Bodzioch, dyrektor Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie zwrócił uwagę, że zajęcia prowadzone w Centrum nakierowane są przede wszystkim na praktyczność.

„Student, który dysponuje odpowiednim środowiskiem, jest w stanie przygotować się w sposób maksymalnie zbliżony do wymiaru pracy, z jaką się zmierzy po studiach” – zauważył insp. Bodzioch.

Podkreślił, że programy, jakie uczelnia oferuje, mają to przygotowanie ułatwić.

„Posługujemy się naszym najnowszym nabytkiem – środowiskiem VR, który przestał być wreszcie zabawą, a stał się platformą do twórczego zdobywania umiejętności. Studenci zyskali pełną możliwość kreowania zdarzeń, dzięki czemu możliwe jest tworzenie nieograniczonej ilości wersji scenariuszy do pracy i analizy” – powiedział inspektor.

Zdaniem rzecznika WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Przemysława Pawlaka kluczową funkcjonalnością stanowiska VR jest jego integracja z oprogramowaniem CYBID, służącym do tworzenia szkiców miejsca zdarzenia oraz prowadzenia rekonstrukcji przy użyciu narzędzi takich jak: CrimeSIM, CrimePLAN, PHOTORECT, PLAN i V-SIM. Umożliwi to studentom przeprowadzanie dokładnych oględzin miejsca zdarzenia w wirtualnej rzeczywistości. Będą mogli np. robić zdjęcia, dokonywać pomiarów, oznaczać ślady.

„Narzędzia dostępne w modułach oprogramowania pozwalają studentom zdobywać wiedzę w wielu aspektach, takich jak: pomiary, identyfikacja i metryczki śladów, szkicowanie i planowanie miejsca zdarzenia, protokołowanie, fotografia, fotogrametria oraz wykonywanie analiz i symulacji” – wymienił Pawlak.

Dodał, że w dalszym etapie ćwiczeń studenci będą realizować swoje działania w rzeczywistości, wykorzystując dane zgromadzone w środowisku VR do dokumentacji i rekonstrukcji miejsca zdarzenia.

„To rozwiązanie pozwoli zatem na konfrontację opracowanej dokumentacji i rekonstrukcji z pierwotnym scenariuszem przebiegu zdarzenia” – wyjaśnił Pawlak.

Podkreślił jednocześnie, że studenci nie muszą pracować nad gotowymi scenariuszami. Platforma umożliwia bowiem tworzenie własnych, symulowanych zdarzeń i planów działań ratowniczych od podstaw.

„WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa jako pierwsza uczelnia w Polsce, wdrożyła takie nowoczesne, eksperckie stanowisko VR” – zaznaczył rzecznik.

Przypomniał, że WSPiA była też pierwszą uczelnią, która kupiła strzelnicę elektroniczną. Studenci korzystają także z nowoczesnych symulatorów „Wirtualnej Sceny Zbrodni”, interaktywnego symulatora postępowania w sytuacjach awaryjnych, kryzysowych, stanach klęsk żywiołowych, epidemicznych, katastrofach komunikacyjnych symulowanych za pomocą komputera oraz branżowych symulatorów biznesowych.

„Od roku akademickiego 2023/2024 studenci WSPiA mogą szkolić się również na dwóch nowych symulatorach wirtualnej rzeczywistości: obrotu i przyjęcia surowców, materiałów do magazynu, który umożliwia interakcję z wirtualną przestrzenią magazynową, a także symulatorze VR do nauki czynności składających się na proces sztauowania kontenerów” – przekazał rzecznik.(PAP)

Nauka w Polsce

api/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera