Polscy artyści i naukowcy tworzą immersyjny spektakl na portugalskich Azorach

Fot. Łukasz Gawroński
Fot. Łukasz Gawroński

Powrót astronautów na Ziemię po długiej misji w kosmosie to temat spektaklu immersyjego, nad którym pracują polscy artyści i naukowcy. Przedstawienie, które łączy sztukę i naukę, zaprezentowane będzie w lipcu br. w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago na Azorach.

"Powrót" to interdyscyplinarna produkcja Art & Science, która ma zaangażować zmysły i umysł widza. Główny wątek spektaklu opowiada o powrocie astronautów na Ziemię po długiej misji w kosmosie. Po powrocie astronauci trafiają do specjalnego ośrodka, gdzie przechodzą proces asymilacji – zarówno fizycznej, jak i kulturowej. Ten etap ich podróży, równie ważny jak sama misja kosmiczna, jest pełen wyzwań i niespodzianek. Widzowie będą mieli okazję śledzić emocjonujące momenty adaptacji astronautów do ziemskich warunków, ich zmagania z nową rzeczywistością oraz próby ponownego odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie.

Spektakl jest wynikiem rezydencji artystycznej Jana Świerkowskiego i Aleksandry Bednarz w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago. Oprócz nich reżyserką przedstawienia jest też Maria Joao Gouveia. W projekcie biorą udział nie tylko artyści i artystki, ale również społeczność lokalna - tłumacze języka migowego, bokserzy i studenci.

"Powrót” będzie prezentowany w lipcu br. w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago na wyspie São Miguel na Azorach. Na razie dokładne daty spektaklu nie są jeszcze podane. Artyści poinformowali o wydarzeniu w przesłanej PAP informacji prasowej.

Spektakl immersyjny to innowacyjna forma teatralna, która umożliwia odbiorcom zanurzenie się w świecie przedstawienia. Widzowie nie tylko pasywnie oglądają spektakl, ale i mają szansę na interakcję z przestrzenią przedstawienia i aktorami. Publiczność może też poruszać się swobodnie między różnymi scenami, co umożliwia interakcję z otoczeniem i aktorami.

Nie jest to pierwszy spektakl immersyjny na koncie jego twórców. Jan Świerkowski, laureat konkursu Popularyzator Nauki, jest założycielem Instytutu B61. To międzynarodowy kolektyw artystyczno-naukowy w skład którego wchodzą naukowcy, performerzy, muzycy, artyści wizualni, aktorzy, a także menedżerowie kultury. Projekty Instytutu wpisują się w nurt sztuki site-specific, są bowiem ściśle związane z przestrzenią, która jest każdorazowo adaptowana na potrzeby immersyjnego spektaklu, do którego angażowani są lokalni artyści i naukowcy.

Spektakle Instytutu B61 tworzone są w niecodziennych przestrzeniach takich jak fabryki, fortyfikacje, kamienice czy zamki. W ramach przedsięwzięć instytutu kilkudziesięcioosobowe grupy widzów wyruszają pod opieką aktorów w tajemniczą podróż. Jednorazowo ponad godzinną inscenizację obejrzeć może około pięćdziesięciu, a w ciągu całego dnia kilkuset osób. Publiczność zazwyczaj do ostatniej chwili nie wie, gdzie spektakl zostanie zaprezentowany.

Spektakl “Powrót” realizowany jest przy wsparciu portugalskiego Ministerstwa Kultury DGE ARTES oraz województwa kujawsko-pomorskiego, a produkcją zajmuje się Estudio 13 z Ponta Delgada. Wydarzenie jest objęte patronatem Ambasady RP w Lizbonie.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Konferencja o bezpieczeństwie z udziałem 270 naukowców z kraju

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Eksperci wskażą, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera