Grecja/ Czerwiec 2024 r. był najcieplejszym czerwcem od 1960 r.

12.06.2024 EPA/ACHILLEAS CHIRAS
12.06.2024 EPA/ACHILLEAS CHIRAS

Czerwiec tego roku był najcieplejszym czerwcem w Grecji od 1960 roku, a średnia temperatura w tym okresie wzrosła o 2,5 stopnia Celsjusza - powiedział we wtorek agencji AFP dyrektor badań w Obserwatorium Narodowym w Atenach Kostas Laguwardos.

"Czerwiec 2024 roku charakteryzował się długimi okresami wysokich temperatur, które znacznie przekraczają temperatury typowe dla tego okresu" - powiedział Laguwardos.

Prezes komisji ds. zmian klimatycznych Kostas Synolakis przekazał telewizji publicznej Ert, że "wysokie temperatury przekroczyły średnią o 3,8 stopni Celsjusza". Do tej pory najcieplejszy - od 1960 r. - był czerwiec 2012 r., którego średnia temperatura była o dwa stopnie wyższa od uznawanej za zwyczajną dla tej pory roku.

W Grecji temperatury w czerwcu na ogół nie przekraczają 30-31 stopni. Jednak jak wyjaśnił Synolakis, "w czerwcu mieliśmy 35 stopni Celsjusza i upał już w połowie czerwca, kiedy temperatury sięgały do ponad 40 stopni".

W czerwcu tego roku Grecja doświadczyła ponad dwa razy więcej pożarów niż w tym samym miesiącu w 2023 roku - przekazał w poniedziałek rzecznik rządu Pawlos Marinakis. Pożary są bezpośrednim skutkiem ekstremalnych temperatur.

Premier Grecji Kiriakos Mitsokakis już na początku czerwca zapowiadał, że kraj musi przygotować się na bardzo gorące lato. Dodał, że społeczeństwo musi być solidarne w walce z żywiołem.(PAP)

awm/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera