Uczelnie i instytucje

Akademiki i domy studenta śląskich uczelni są gotowe na przyjęcie studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Akademiki i domy studenta śląskich uczelni są gotowe na przyjęcie studentów w nowym roku akademickim. Baza noclegowa UŚ wynosi ponad 2,2 tys. miejsc, SUM - 1,3 tys. miejsc, Akademii Muzycznej - 166 miejsc, Politechniki Śląskiej - 2,9 tys. miejsc oraz AWF - 263 miejsca.

Liczba dostępnych miejsc w akademikach Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) jest identyczna jak w roku ubiegłym i liczy 2283 miejsca. Uczelnia dysponuje trzema Osiedlami Akademickimi położonymi w Katowicach–Ligocie, Sosnowcu i Cieszynie.

"Cały czas trwa rekrutacja, więc jeszcze nie ma list przyjętych na nowy rok akademicki, jednak podobnie jak w latach ubiegłych posiadamy wystarczającą liczbę miejsc – wszyscy aplikujący o akademik otrzymają miejsce" - zapewnił PAP Jacek Szymik-Kozaczko z biura prasowego uczelni.

Poinformował również, że wzrosły ceny za miejsce w akademiku o około 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego. "Jednak nadal są one atrakcyjne w stosunku do cen najmu nieruchomości na rynku komercyjnym, gdyż w opłacie wnoszonej za akademik ujęte są wszelkie opłaty" - dodał Szymik-Kozaczko.

Obecnie Uniwersytet Śląski prowadzi również prace koncepcyjne odnośnie budowy nowych akademików, które miałyby być zlokalizowane w rejonie Kampusu Bankowa w Centrum Katowic. Dotychczasowe Domy Studenckie poddawane są regularnym remontom, w tym kompleksowej termomodernizacji.

Śląski Uniwersytet Medyczny posiada cztery Domy Studenta, które znajdują się w Katowicach-Ligocie, trzy w Zabrzu oraz akademik w Sosnowcu. Domy Studenta w Katowicach dysponują 246 miejscami, w Zabrzu - 435 miejscami, a akademik w Sosnowcu - 246 miejscami.

"Odnosząc się do roku akademickiego 2023/2024 liczba złożonych wniosków przewyższyła liczbę oferowanych miejsc. Obecnie jesteśmy na etapie przyjmowania wniosków o przyznanie miejsca w Domu Studenta na rok akademicki 2024/2025" - poinformowała PAP rzeczniczka Agata Pustułka.

Na chwilę obecną ceny baz noclegowych nie wzrosły, ale - jak podkreśliła uczelnia - nie znaczy to, że podwyżek nie będzie. Powodem wzrostu cen mogą być przede wszystkim wyższe ceny prądu oraz wody.

"W Domu Studenta nr 2 przy ul. Medyków 12b w Katowicach trwa remont pomieszczenia strefy relaksu dla studentów - miejsca, gdzie będzie można przysiąść na chwilę, odpocząć, poczekać na kogoś, sprawdzić pocztę elektroniczną, porozmawiać. Będą tam wygodne sofy, stoliki, krzesła, rośliny doniczkowe" - dodała uczelnia.

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach posiada jeden akademik z 166 miejscami; ta liczba jest niezmienna od 2014 r.

Jak przekazała PAP Izabela Stanek z biura rektora Akademii, opłaty za akademiki wzrosły w stosunku do ubiegłego roku. Ceny wahają się od 450 zł do 510 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym.

Domy Studenckie Politechniki Śląskiej, zlokalizowane w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach, oferują łącznie 2928 miejsc dla studentów, doktorantów oraz kandydatów na studia.

"Liczba miejsc w akademiku jest porównywalna z rokiem ubiegłym. Ceny za miejsce w akademiku są zróżnicowane ze względu na jego standard i rodzaj pokoju" - przekazała PAP rzeczniczka uczelni, Jadwiga Witek.

W ubiegłym roku został oddany do użytkowania po generalnym remoncie DS. Solaris oferujący wyłącznie pokoje 1-osobowe z łazienkami, o wyższym standardzie.

W Domu Studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach przygotowane są 263 miejsca. Jest to o 103 miejsca więcej niż w ubiegłym roku. Pracownik uczelni poinformował PAP, że zmiana spowodowana jest tym, że wcześniej w Domu Studenta przebywali uchodźcy z Ukrainy, którzy zajmowali część miejsc.

Cena za pobyt nie zmieniła się, jednak uczelnia podkreśla, że może się to jeszcze do października zmienić.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera