Klub Gaja: Buk Serce Wzgórz Dalkowskich Drzewem Roku 2024

Serce Wzgórz Dalkowskich – Drzewo Roku 2024. Fot. Archiwum Klubu Gaja
Serce Wzgórz Dalkowskich – Drzewo Roku 2024. Fot. Archiwum Klubu Gaja

Buk Serce Wzgórz Dalkowskich z Dalkowa na Dolnym Śląsku został Drzewem Roku 2024. Organizator plebiscytu, bielskie stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja, poinformował w poniedziałek, że zwycięzca zgromadził ponad 10,5 tys. głosów internautów.

„300-letni dalkowski buk purpurowy rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w Dolnośląskiem i jest centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami” – zakomunikował Klub Gaja.

Serce Wzgórz Dalkowskich w lutym 2025 r. będzie polskim reprezentantem w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

Ekolodzy podali, że na drugim miejscu uplasował liczący sobie ponad 300 lat platan Miłości z Targoszyna w gminie Mściwojów w województwie dolnośląskim. Zagłosowało na niego 10,1 tys. osób. Podium zamknął 350-letni dąb Robert z Warszawy z 6,1 tys. głosami.

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek podał, że kolejna edycja konkursu, już czternasta, była bardzo zacięta, a rywalizacja towarzyszyła finalistom do ostatniej chwili głosowania.

Podczas głosowania internauci oddali 43,2 tys. ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl zanotowano ponad 320 tys. odsłon.

W finale konkursu uczestniczyło 16 ciekawych drzew z całej Polski wybranych przez jury z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły na konkurs. Były wśród nich wiekowe dęby i buki, sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Głosowanie internautów trwało przez cały czerwiec.

W ubiegłym roku plebiscyt wygrał buk Serce Ogrodu w arboretum Wojsławice – ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym roku zdobył on także tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Konkurs na drzewo roku promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. (PAP)

szf/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera