NASA: kapsuła Starliner z dwoma astronautami nie powróci na Ziemię do czasu usunięcia usterek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wyprodukowana przez koncern Boeing kapsuła Starliner z dwoma astronautami nie powróci na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu usunięcia usterek, co może zająć inżynierom "kilka tygodni" - oświadczył w piątek przedstawiciel agencji NASA.

Starliner, który w ramach pierwszego lotu załogowego dostarczył na pokład ISS dwóch astronautów, pozostaje od 6 czerwca zadokowany do stacji. W czasie lotu wykryto szereg usterek, w tym wyciek helu i awarie 5 z 28 silniczków sterujących. Opóźniło to proces dokowania.

Niewielki wyciek helu, wykorzystywanego do napędu silników, wykryto już na Ziemi przed startem, ale uznano go za niezagrażający bezpieczeństwo misji.

Usterki te zakwalifikowano jednak jako zbyt poważne aby kapsuła mogła wykonać lot powrotny na Ziemię. Inżynierowie NASA i Boeinga zamierzają dokonać na poligonie White Sands w Nowym Meksyku serię próbnych odpaleń silników takiego samego typu w celu wykrycia przyczyny niesprawności.

Astronauci mieli zgodnie z planem pozostawać na pokładzie ISS nie dłużej niż 8 dni. Teraz jednak termin ich powrotu na Ziemię stoi pod znakiem zapytania.

Inżynierowie NASA i Boeinga zapewniają, że w przypadku nadzwyczajnej sytuacji Starliner może wykonać lot na Ziemię, ale "w warunkach normalnych" należy najpierw usunąć usterki.

Program budowy i testów Starlinera od początku natrafiał na liczne trudności i niepowodzenia, które spowodowały jego znaczne opóźnienie i przekroczenie kosztów o 1,5 mld dolarów. (PAP)

jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera