Uczelnie i instytucje

Wieczorek: ostateczna decyzja dot. prowadzenia kierunków medycznych - dopiero po informacji od PKA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował w środę, że ostateczna decyzja dotycząca zgody na prowadzenie kierunków medycznych na dziewięciu uczelniach zostanie podjęta po formalnym zakończeniu ocen przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA).

"Te uczelnie nie będą uwzględnione w rozporządzeniu, które minister zdrowia podpisze zapewne w tym tygodniu, dotyczącym limitów przyjęcia studentów na wydziały lekarskie i stomatologiczne w Polsce" - powiedział Wieczorek podczas konferencji prasowej w resorcie nauki.

"Natomiast uspokajam: zawsze jest możliwość nowelizacji tego rozporządzenia. W miarę napływających nowych dokumentów, jeżeli będzie pozytywna opinia - będziemy (listę uczelni wymienionych w rozporządzeniu - PAP) uzupełniać. Jeżeli będzie negatywna - nie będziemy uzupełniać" - dodał.

O tym, że kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie otrzymają limitu miejsc i nie powinny rozpoczynać rekrutacji na studia - ministra zdrowia Izabela Leszczyna i minister nauki zdecydowali już w końcu maja.

Natomiast we wtorek 25 czerwca na antenie TVP Info Wieczorek informował, że "dziś lub jutro" zapadną decyzje o przyszłości 9 wydziałów lekarskich kontrolowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną. Chodzi o to, czy na kontrolowanych kierunkach może ruszyć nabór na rok akademicki 2024/2025.

Na środowej konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek sprecyzował, że jeśli chodzi o dziewięć uczelni, "które już rozpoczęły nabór - a więc już są w trakcie pierwszego roku studiów wydziałów lekarskich - decyzje ostateczne w tej sprawie zostaną podjęte, kiedy formalnie Polska Komisja Akredytacyjna dokona oceny".

Jak podkreślił, ze względu na trwające na tych uczelniach nabory - jego resort prosił PKA, aby działania "prowadzić tak szybko, jak to możliwe". Ale zastrzegł, że ocena i możliwość odwołania od niej to rozbudowana procedura, która wymaga dużo czasu.

Uczelnie z negatywną opinią to m.in.: Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi, Akademia WSB, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz jedna filia uczelni już wcześniej działającej (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, filia w Bielsku-Białej).

Wieczorek przypomniał też o trzech uczelniach, które dostały negatywną opinię PKA, ale które uzyskały od b. ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zgodę na uruchomienie kierunków lekarskich. "Jedna z tych uczelni w ogóle nie wystąpiła o nabór w tym roku. Chyba zdają sobie sprawę, że nie są przygotowani do uruchomienia takiego kierunku w tym roku i planują to ewentualnie robić w roku 2025/2026" - wyjaśnił szef resortu. Dwie pozostałe uczelnie nie dokonały naboru w roku 2023 - "też z pełną świadomością, że są nieprzygotowane do tego" - dodał.

Wieczorek podkreślił, że jego resort regularnie pyta uczelnie, "czy prowadzą inwestycje w tym zakresie, jak wygląda kadra, jak wygląda przygotowanie do uruchomienia takiego kierunku". Funkcjonowaniu tych uczelni przygląda się równolegle komisja akredytacyjna. "Czekamy na oficjalne wystąpienie PKA w przypadku tych 2 uczelni, które w tym roku (2024/2025 - PAP) ewentualnie mogą nabór rozpocząć - i wszystko wskazuje na to, że one zostaną uwzględnione w rozporządzeniu minister zdrowia" - podsumował.

"Jeśli chodzi o kwestie limitów (przyjęć na studia - PAP), to: jakość, jakość, jakość. Stawiamy na jakość nauczania. Wiemy, że brakuje lekarzy w Polsce. Ale też wiemy, jakie są koszty kształcenia lekarzy. Wiemy, że nie da rady wykształcić lekarza w 100 procentach online - musi być kadra, zaplecze, laboratoria, prosektoria, szpitale, gdzie można odbywać praktyki. Chcę uspokoić - takie jest uzgodnienie z Polską Komisją Akredytacyjną (PKA), tak mówi prawo - uczelnie, które uruchomiły kierunki lekarskie, ale miały pozytywną opinię PKA i Ministerstwa Zdrowia - również będą kontrolowane przez PKA, ale w październiku. Jeżeli się okaże, że nie spełniają wymagań, będziemy w tym zakresie bezwzględni, będziemy te kierunki likwidować" - podkreślił Wieczorek. (PAP)

Nauka w Polsce

zan/ abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera