Egipt/ Archeolodzy odkryli 33 starożytne grobowce na zachód od Asuanu

Na zdjęciu mauzoleum Agi Khan. Fot. Adobe Stock
Na zdjęciu mauzoleum Agi Khan. Fot. Adobe Stock

Egipsko-włoski zespół archeologów odkrył na zachód od Asuanu 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe – podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

W oświadczeniu resort podał, że misja archeologiczna pracująca w pobliżu mauzoleum Agi Khana w południowo-wschodniej części Egiptu odkryła 33 grobowce datowane na okres późny (712–332 p.n.e.) i okres grecko-rzymski (od 332 p.n.e. do IV w. n.e.).

Zdaniem badaczy znalezisko dostarczy wiedzy na temat chorób, które występowały w tym czasie wśród Egipcjan.

"Niektóre mumie wykazują oznaki anemii, niedożywienia, chorób płuc, gruźlicy i osteoporozy" – powiedziała Patricia Piacentini, szefowa włoskiej części grupy archeologów i profesorka egiptologii na Uniwersytecie w Mediolanie.

Zespół egipsko-włoski prowadzi wspólne prace wykopaliskowe od 2018 r., wokół mauzoleum Agi Khana, na zachodnim brzegu Nilu.

Egipt regularnie ogłasza informacje dotyczące odkryć archeologicznych. Zdaniem niektórych ekspertów wiadomości im poświęcone mają większe znaczenie niż te o polityce i gospodarce. Ten 106-milionowy kraj, pogrążony w kryzysie ekonomicznym, liczy na ożywienie branży turystycznej, która obejmuje ok. dwa mln miejsc pracy i odpowiada za 10 proc. PKB. Kair oczekuje, że do 2028 r. roczna liczba turystów wyniesie 30 mln. Przed pandemią Covid-19 Egipt co roku gościł ok. 13 mln odwiedzających. (PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstaje wstrzykiwany rozrusznik serca

  • Fot. Adobe Stock

    Tajemnica trwałości kolagenu z kości dinozaurów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera