Woda wokół Balearów ociepla się i podnosi do rekordowego poziomu

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

W ciągu ostatnich czterech dekad woda wokół hiszpańskiego archipelagu Balearów ociepliła się o 1,6 stopni Celsjusza - podał w raporcie zespół naukowców z projektu badawczego Informe Mar Balear.

Autorzy studium z ośrodków naukowych we wspólnocie autonomicznej Balearów sprecyzowali, że od 1982 roku średnia temperatura powierzchni wody u brzegów tego archipelagu wzrosła do 20 st. C.

Dokument powstały przy wsparciu hiszpańskiego ministerstwa ekologii i demografii dowodzi, że mierzony od 139 lat poziom wód wokół wysp balearskich podniósł się o 18,5 cm.

Hiszpańscy biolodzy ostrzegają, że popularne wśród turystów Baleary pod koniec tego stulecia wraz z podnoszącym się poziomem wód stracą połowę aktualnego obszaru swoich plaż.

Jak zaznaczyli naukowcy, do 2100 roku należy oczekiwać podniesienia się poziomu wód u brzegów Majorki, Minorki, Ibizy oraz innych wysp Balearów o 55,2-76,5 cm.

Dodali, że podnoszący się poziom wody oraz jej systematyczne ocieplanie wpływają negatywnie na populacje powszechnych na Balearach żółwi.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera