Hiszpania/ Od 2016 roku morze wdarło się do 45 metrów w głąb wybrzeża Costa del Sol

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od 2016 r. morze wdarło się do 45 metrów w głąb Costa del Sol, popularnego wśród turystów południowego wybrzeża Hiszpanii - wynika z szacunków ministerstwa transformacji ekologicznej, cytowanych w czwartek przez lokalne media.

Według rządowych ekspertów do nasilonego procesu wdzierania się wód Morza Śródziemnego w głąb południowego wybrzeża Hiszpanii prowadzą szczególnie szybkie zmiany klimatyczne.

Odnotowali oni, że tylko od stycznia do maja 2024 r. przez wybrzeże Costa del Sol przeszły cztery silne sztormy, które przyczyniły się do zajęcia przez wodę terenów, na których dotychczas znajdowała się plaża.

Największy, zajęty przez morze obszar znajduje się, jak oszacował hiszpański resort, w gminie Malaga.

Zdaniem Rafaela Yusa z organizacji Ekolodzy w Akcji w związku z szybko nasilającym się zjawiskiem wdzierania wody samorządy terytorialne hiszpańskiego wybrzeża powinny ograniczyć wydawanie pozwoleń na budowanie nowych obiektów w bliskim sąsiedztwie plaż.

"Docelowo wraz z nasilającym się fenomenem wiele terenów zamieszkałych przez człowieka może w niedługim czasie stać się wyspami" - podsumował Yus. (PAP)

zat/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pierwsze wszczepienie nowego aparatu do głębokiej stymulacji mózgu w leczeniu ciężkiej epilepsji

  • Fot. Adobe Stock

    Przegrzane drzewa przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w miastach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera