Śląskie/ Trwa Tydzień Transportu Przyszłości w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trwający Tydzień Transportu Przyszłości jest kolejnym spośród "50 tygodni w Mieście Nauki”, organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu Tydzień Zimna, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty w poniedziałek Tydzień Transportu Przyszłości odpowiada Politechnika Śląska.

Podczas aktualnego tygodnia organizatorzy spróbują podzielić się pasją do nowoczesnych środków transportu oraz zaangażować uczestników do interaktywnego poznawania najnowszych i przyszłych rozwiązań w transporcie samochodowym, kolejowym i lotniczym. Celem jest też zagłębienie uczestników się w świat nauki i badań na rzecz rozwoju nowoczesnego, ekologicznego i bezpiecznego transportu.

We wtorek - w ramach wydarzeń tygodnia - obchodzony będzie Dzień Transportu Szynowego. "Do dyspozycji naszych uczestników będą pracownie nowoczesnych systemów prowadzenia ruchu kolejowego, pojazdów szynowych, symulator lokomotywy 07, symulator pociągu Impuls oraz prace samodzielnie wykonane przez studentów - symulator lokomotywy EP07 oraz makieta kolejowa Ruda Śląska" - zdradził koordynator tygodnia dr. inż. Adam Mańka.

We wtorek odbędzie się również specjalny konkurs z wiedzy o transporcie, a także debata.

W środę uczelnia zaplanowała warsztaty w przemyśle lotniczym oraz Międzynarodową Konferencję Naukową "Transport Problems".

W czwartek w Zarządzie Transportu Metropolitalnego w Katowicach odbędą się wirtualne warsztaty online "Organizacja publicznego transportu zbiorowego od kuchni". Zaplanowana jest również wizyta w fabryce pociągów Alstom Polska S.A. w Chorzowie.

Kolejnego dnia, w piątek, będzie można zobaczyć modele pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Ponadto, uczestnicy mogą dowiedzieć się jak wykorzystuje się wodór w transporcie oraz jakie są nowe źródła zasilania.

W sobotę odbędzie się Konkurs Robotów Transportowych. Uczniowie szkół średnich z Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej będzie przedstawiać wybudowane przez siebie pojazdy 4WD.

Szczegółowy harmonogram Tygodnia Transportu Przyszłości znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/tydzien-transportu-przyszlosci (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera