170 mln zł mogą zyskać naukowcy w programach NCN: Maestro i Sonata

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie, 17 bm. (nlat) PAP/Jacek Bednarczyk
Narodowe Centrum Nauki w Krakowie, 17 bm. (nlat) PAP/Jacek Bednarczyk

Łącznie 170 mln zł mogą zyskać w programach NCN: Maestro 16 i Sonata Bis 14 naukowcy planujący budowę nowych zespołów badawczych, a takze doświadczeni naukowcy, chcący realizować pionierskie badania. Wnioski można składać do 17 września.

Wnioski można składać w konkursie MAESTRO. Z programu tego finansowane są projekty badawcze, których celem jest realizacja pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy. Chodzi o badania, których efektem mogą być odkrycia naukowe.

O budżet w wysokości 20 milionów złotych mogą ubiegać się badacze, którzy mają stopień naukowy doktora i w ostatnich dziesięciu latach opublikowali co najmniej pięć publikacji w renomowanych czasopismach lub wydawnictwach naukowych, polskich lub zagranicznych. Od kierownika projektu oczekiwane jest m.in. doświadczenie w kierowaniu co najmniej dwoma grantami przyznanymi w trybie konkursowym, ma też spełniać co najmniej trzy inne kryteria konkursowe dotyczące osiągnięć naukowych - poinformowało NCN.

W konkursie MAESTRO projekt można zaplanować na 36, 48 lub 60 miesięcy.

Drugi konkurs, SONATA BIS 14, skierowany jest do naukowców planujących zbudować nowy zespół badawczy i prowadzących badania naukowe o charakterze podstawowym. Kierownikami projektów mogą być osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem, a więc między 1 stycznia 2012 r. a 31 grudnia 2019 r. Kierownik musi mieć w swoim dorobku naukowym co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę.

Projekty SONATA BIS także można planować na 36, 48 lub 60 miesięcy. Warunki konkursu nie określają maksymalnej liczby członków zespołu badawczego, jednak w grancie konieczne jest zaangażowanie doktoranta lub doktorantów, na łączny okres co najmniej 36 miesięcy. Dodatkowo w projekcie można zaplanować zatrudnienie innych wykonawców, w tym m.in. osób na stanowiskach typu post-doc czy studentów.

Budżet konkursu wynosi 150 milionów złotych.

We wszystkich rozstrzygniętych do tej pory konkursach MAESTRO NCN przyznało granty na realizację 297 projektów o łącznej wartości ponad 830,5 mln zł. Statystyki te uwzględniają także 12 projektów o wartości ponad 47,8 mln zł, które pierwotnie znalazły się na listach rezerwowych w konkursie MAESTRO 15, ale ostatecznie otrzymały finansowanie dzięki zwiększeniu budżetu NCN o 200 milionów złotych w tym roku.

W trzynastu rozstrzygniętych do tej pory edycjach SONATA BIS finansowanie o łącznej wysokości niemal 1,84 mld zł otrzymało 981 naukowców. Podobnie, liczba ta uwzględnia dodatkowe 100 projektów o wartości niemal 267 mln zł, które otrzymały decyzje o finansowaniu po niedawnym uruchomieniu list rezerwowych w konkursie SONATA BIS 13.

Wnioski w obu konkursach można składać do 17 września 2024 roku do godziny 16.00 za pośrednictwem systemu OSF. Wyniki zostaną opublikowane do marca 2025 r.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera