Uczelnie i instytucje

Opole/ Studenci politechniki w międzynarodowym projekcie

Opole 06.05.2016. Widok z drona na budynki Politechniki Opolskiej sm/ meg PAP/Sławomir Mielnik
Opole 06.05.2016. Widok z drona na budynki Politechniki Opolskiej sm/ meg PAP/Sławomir Mielnik

Studenci Politechniki Opolskiej podjęli współpracę z Sun Moon University w Korei oraz VSB - Technical University of Ostrava w Czechach - poinformowała PAP Anna Kułynycz, rzecznik opolskiej uczelni.

Capstone Design to program mający na celu wsparcie rozwoju utalentowanych, kreatywnych i wszechstronnie uzdolnionych osób poprzez rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów. W ramach programu kilkudziesięciu studentów z Polski, Korei, Czech i Ukrainy zajmowało się rozwiązywaniem problemów z zakresu mechaniki i mechatroniki.

Efekty tegorocznej edycji programu, w ramach którego studenci Politechniki Opolskiej pracowali m.in. nad układem automatycznego parkowania pojazdu, układu omijania przeszkód dla pojazdów autonomicznych i systemu zapobiegającego kolizjom, będą rozwijane przez naukowców pod kątem ich praktycznego wykorzystania w gospodarce.

"Pomysły studentów zostaną przeniesione do technologii poprzez konkursy krajowe i międzynarodowe. Będziemy wspierać rejestrację patentów, aby stała się wzorem przynoszącym praktyczne rezultaty i będziemy ją aktywnie wspierać, aby mogła się dalej rozwijać w start-up" – powiedział prof. Gyeong-Soon Lee z uniwersytetu Sun Moon w Korei, cytowana w materiałach uczelni.

Zdaniem profesora Grzegorza Robaka, dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, zaproszenie opolskiej uczelni do międzynarodowego projektu to nie tylko okazja do spotkań studentów pomiędzy z różnych państw. "Udział naszych studentów w tak prestiżowym wydarzeniu to przede wszystkim potwierdzenie, że nasza uczelnia kształci na światowym poziomie. Bardzo cieszy również fakt, że nasi studenci świetnie odnaleźli się w międzynarodowej grupie, wykazali się kreatywnością. Jestem przekonany, że to doświadczenie zaprocentuje w przyszłości" - podkreślił prof. Grzegorz Robak. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera