Studenci AGH zwyciężyli zawody łazików marsjańskich w USA

Kraków, 13.02.2024. Robot marsjański zaprezentowany na konferencji prasowej w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Fot. PAP/Art Service
Kraków, 13.02.2024. Robot marsjański zaprezentowany na konferencji prasowej w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Fot. PAP/Art Service

Zespół AGH Space Systems wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w nocy polskiego czasu w Stanach Zjednoczonych. Na 13 . miejscu uplasowała się druga polska drużyna - studenci Politechniki Wrocławskiej.

Podczas trzydniowych zawodów zespół z Krakowa zdobył w sumie 392,76 pkt, wyprzedzając dwie drużyny z USA: Team Mountaineers (391,80 pkt) i BYU Mars Rover (374,24) - podali organizatorzy na stronie internetowej zawodów.

To kolejny krakowskiej drużyny. We wrześniu 2023 r. AGH Space System wygrał też IX edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach. Miesiąc wcześniej z sukcesem rywalizował w międzynarodowych zawodach w Kanadzie.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są w Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, przy współpracy z naukowcami pracującymi na co dzień w sektorze kosmicznym, m.in. w NASA. Rywalizacja obejmuje szereg zadań odwzorowujących prawdziwe wyzwania, przed którymi stają łaziki wysłane na Marsa.

W tegorocznych finałach zawodów wzięło udział 38 zespołów z 10 krajów: Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Japonii, Indii, Meksyku, Polski, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Polskę reprezentowały dwie drużyny: AGH Space Systems i studenci Politechniki Wrocławskiej z łazikiem Scorpio.

Tabelę wyników tegorocznych finałów URC można znaleźć tutaj.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Pierwszy osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. (PAP)

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025.Prof. Jerzy Buzek (3L) podczas uroczystości nadania mu tytułu Doktora Honoris Causa, 31 bm. w Auli im. prof. Zahorskiego Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obok prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko (L) i Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof.dr hab.n.med. Tomasz Szczepański (2L). PAP/Jarek Praszkiewicz

    Śląskie/ Jerzy Buzek doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Warszawa lata 70. Filozof, logik i etyk, twórca etyki niezależnej, profesor Tadeusz Kotarbiński, w swoim mieszkaniu. PAP/Irena Jarosińska

    Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera