Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
22.08.2023 aktualizacja 22.08.2023

Sukces studentów AGH na zawodach robotycznych w Kanadzie

fot. Jakub Kopeć, AGH fot. Jakub Kopeć, AGH

Studencki zespół AGH Space Systems z Krakowa po raz pierwszy rywalizował w międzynarodowych zawodach robotycznych w Kanadzie i zwyciężył w czterech z pięciu zadań – poinformowała w środę Akademia Górniczo-Hutnicza

Krakowscy żacy pracowali na skonstruowanym przez siebie łaziku – Kalmanie.

W zawodach Canadian International Rover Challenge 2023 zespoły musiały zmierzyć się z misjami polegającymi na symulacji zadań, z jakimi w przyszłości mogą mierzyć się mieszkańcy kolonii na pozaziemskiej planecie. Studenci musieli wypełnić pięć misji: Search & Rescue, Traversal+, Land Speculation & Prospecting, Arm Dexterity, Water Redirection. Nie zwyciężyli jedynie w Water Redirection.

Search & Rescue polegała na sprowadzeniu w nocy technika z terenów niebezpiecznych do bazy, a także naprawieniu i ponownym uruchomieniu reaktora po awarii.

W misji Traversal+ zadanie polegało na przemierzeniu przez łazik gruzowiska po eksplozji reaktora i zidentyfikowaniu zapasów potrzebnych do odbudowy bazy.

fot. Jakub Kopeć, AGH
fot. Jakub Kopeć, AGH

Land Speculation & Prospecting – studenci musieli wysłać łazika w miejsca oddalone od bazy, gdzie miały powstać nowe placówki. Zadaniem łazika było wykonanie pomiarów i badań naukowych na nowych terenach.

Arm Dexterity – zespoły musiały, sterując łazikiem, wykorzystać źródła starego zasilania i elementy zapasowe do zapewnienia prądu w nowej osadzie.

W misji Water Redirection krakowskim żakom nie udało się zwyciężyć, choć, jak podała uczelnia, byli bliscy perfekcji. Misja ta polegała na odłączeniu istniejącego już rurociągu i montażu nowej instalacji wodnej.

fot. Jakub Kopeć, AGH
fot. Jakub Kopeć, AGH

Finalnie w zawodach studenci AGH zajęli pierwsze miejsce, uzyskując 394,46 na 550 punktów.

Zawody Canadian International Rover Challenge 2023 trwały od 11 do 14 sierpnia w Drumheller w prowincji Alberta. Brało w nich udział 17 zespołów. Drugie miejsce zajęła drużyna Husky Robotics z University of Washington, a trzecie Raptors z Politechniki Łódzkiej.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023